Hlavní obsah
Jižní Čechy jsou velice atraktivní turistickou lokalitou. Foto: Petr Pokorný

Turisté stráví na jihu Čech ročně průměrně 20 miliónů dnů a nocí

Turisté a jednodenní návštěvníci stráví na jihu Čech ročně v průměru 20 miliónů dnů a nocí. Vyplývá to z unikátního výzkumu renomované auditorské a poradenské společnosti KPMG, kterou si nechala zpracovat Jihočeská centrála cestovního ruchu (JCCR) spolu s Jihočeskou hospodářskou komorou (JHK).

Jižní Čechy jsou velice atraktivní turistickou lokalitou. Foto: Petr Pokorný
Turisté stráví na jihu Čech ročně průměrně 20 miliónů dnů a nocí

Jihočeský kraj je v současné době jediným regionem v České republice, který podobným průzkumem disponuje. Výsledky jsou čerpány z analýzy, která mapovala rok 2015.

„Jde o materiál, jenž nám poskytuje podrobné informace, které jsou mimořádně cenné pro budoucí plánování a tvorbu nových projektů v oblasti podpory cestovního ruchu. Obsahuje mimořádně cenné informace důležité pro budoucí strategické plánování v tomto odvětví. Současně dokazuje i význam turismu pro celý region,“ uvedl ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu Jaromír Polášek.

Velice rozsáhlý materiál dopodrobna mapuje nejen skladbu návštěvníků, jejich původ, délku pobytu na jihu Čech, nejčastěji navštěvovaná místa v kraji a podobně, ale obsahuje také konkrétní data o tržbách a příjmech z cestovního ruchu a to jak přímo u poskytovatelů služeb pro turisty, tak u přidružených činností a s tím spojenou zaměstnaností.

„Znalost takto komplexních čísel o stavu cestovního ruchu a rozvoji návazných odvětví umožňuje koncepčně a strategicky plánovat a současně přináší faktické argumenty pro oceňování úspěšných turistických oblastí a motivování regionů s vysokým rozvojovým potenciálem,“ zdůraznil Polášek.

Jedinečnost projektu „Analýza počtu a struktury domácích a zahraničních návštěvníků v Jihočeském kraji“ spočívá v použité metodě výzkumu pohybu, délky pobytu a původu návštěvníků regionu.

„Princip použité metodiky spočíval v analýze signalizačních, čili lokačních dat poskytnutých zcela anonymně mobilním operátorem za danou lokalitu a zvolený čas. To nám umožnilo určit, zda subjektem cestovního ruchu v dané lokalitě a čase byl turista, jednodenní návštěvník, chatař, chalupář, rezident, případně jiný subjekt pouze dojíždějící do dané lokality například do zaměstnání nebo za návštěvami příbuzných a známých,“ vysvětlil manažer společnosti KPMG Česká republika Ondřej Špaček.

Ze zmíněné analýzy vyplývá například, že z celkové dvacetimiliónové návštěvnosti Jihočeského kraje připadá na turisty, tedy ty, kteří zde nocovali bezmála 10,6 miliónu takzvaných „turistodnů“, dalších zhruba 9,4 miliónu takzvaných „osobonávštěv“ představovali jednodenní návštěvníci. Celkem 86 procent turistů v Jižních Čechách představovali domácí hosté, 14 procent pak na delší pobyt dorazilo ze zahraničí. Češi převládali také v kategorii jednodenních návštěvníků, 58 procent, cizinců se na celkových číslech podíleli 42 procenty. Mezi domácími návštěvníky jižních Čech jednoznačně převládali obyvatelé Prahy a Středočeského kraje.

„Počet přenocování všech turistů činí v průměru 1,86 nocí. Naším cílem je proto, mimo jiné, turistu v regionu udržet díky kvalitní a bohaté nabídce i formou aktivní propagace co nejdéle,“ konstatoval manažer marketingu JCCR Ondřej Flemr.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků