Hlavní obsah
Foto: zoo Děčín

Tři rysí koťata v děčínské zoo se mají čile k světu

Zoologické zahrady hlásí neustále přírůstky, mláďata se rodí ve velkém. Pozadu není ani děčínská, kde se mají čile k světu tři rysí mláďata narozená před měsícem. Samice je dosud schovávala v porodní boudě. Dříve již dvakrát porodila, odchov se ale nezdařil, o koťata nejevila zájem.

Foto: zoo Děčín
Tři rysí koťata v děčínské zoo se mají čile k světu

Upozornila na sebe mňoukáním

„O přítomnosti rysat jsme věděli od prvního dne díky charakteristickému mňoukání koťat a také díky změně chování samice, kdy odmítala opouštět boudu. Abychom matku s mláďaty co nejméně rušili, vstupovali jsme do expozice jen kvůli krmení a nejnutnějšímu úklidu. Rysice sice už v minulosti dvakrát porodila, ale odchov nikdy nebyl úspěšný. Matka o mláďata nejevila žádný zájem, a proto jsme jí i z tohoto důvodu chtěli dopřát klid,“ vysvětlil vrchní chovatel Petr Haberland.

Dospěla a stará se

„Po prvním porodu jsme koťata odebrali a zkusili je podložit pod kojící kočku zapůjčenou z děčínského útulku. Po pár dnech uhynula. Podruhé jsme nechali vše na přírodě a opět to skončilo neúspěchem. Až třetí porod přinesl změnu v mateřských pudech samice, která už dospěla, a my jsme velmi rádi, že se nyní o mláďata vzorně stará,“ doplnil Haberland.

Rysata každým dnem získávají na odvaze, vykukují z porodní boudy a vydávají se prozkoumávat její nejbližší okolí.

Chovný pár rysů ostrovidů sestavila děčínská zoo v roce 2016. Samec je pětiletý a pochází ze Zoo Liberec, samička má 3,5 roku a přicestovala ze Zoo Hluboká.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků