Hlavní obsah
Vyšehořovická tvrz Foto: Jan Řehounek

Téměř neznámé vyšehořovické zříceniny

Když před Nehvizdy ve směru na Prahu odbočíme doleva a podjedeme dálnici, skončíme po pár stech metrech přímo ve středověku. Vyšehořovice se totiž mohou pochlubit neobvykle velkou koncentrací architektonicky velmi zajímavých objektů, dnes už ve většině dochovaných ve zříceninách.

Vyšehořovická tvrz Foto: Jan Řehounek
Téměř neznámé vyšehořovické zříceniny

Nejstarším z nich je presbytář původního románsko-gotického kostela sv. Martina, vysvěceného v roce 1329. Za povšimnutí stojí zejména okénko na jeho východní straně, které má lomený oblouk zdobený plastickými vinnými listy, a dvě gotická sanktuária v interiéru. Při stavbě nového barokního kostela, jehož donátorkou se s částkou 4 463 zlatých stala majitelka panství Marie Terezie Savojská z Lichtensteina, byla loď starého kostela ubourána – zůstal jen presbytář a věž byla vestavěna do objektu nové stavby z let 1769–1770.

Současně s kostelem, jenž byl rovněž zasvěcen sv. Martinovi, vznikla barokní fara v jihovýchodní části návsi, nyní sídlo obecního úřadu.

Pravděpodobně ve druhé polovině 15. století vznikla další středověká stavba Vyšehořovic – zvonice, stojící západně od kostela v zahradě barokního statku. Impozantní goticko–renesanční čtyřboká mohutná stavba s velkými gotickými hrotitými okny a atikou, je jediná tohoto typu v Čechách. Sloužila až do roku 1677, kdy vyhořela a stala se zříceninou.

Opačné straně návsi dominuje rozlehlý areál mohutné tvrze, vybudované zřejmě na místě starší tvrze pánů z Vyšehořovic bohatým staroměstským erbovním měšťanem Zikmundem Rokycanským před rokem 1413. Za třicetileté války obec zničila švédská vojska, tvrz zřejmě nebyla ušetřena. Krátce potom už ji ale vrchnost využívala převážně jen k hospodářským účelům a objekt postupně chátral. Vyšehořovická tvrz je v současné podobě jen polozřícený, rozlehlý, téměř čtvercový areál, obehnaný zdí a renesanční atikou. Uvnitř nalezneme zbytek paláce, místo po zbořené věži a zbytky renesančních traktů. 

Farní areál s kostelem, hřbitovem a zvonicí odděluje od tvrze protáhlá náves, na níž vedle požární nádrže stojí barokní socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1777.                                                                                                                                                                    

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků