Hlavní obsah
Foto: Dialog Jessenius

Světový den ledvin zvyšuje povědomí o onemocnění tohoto orgánu

Na 10. března letos připadá Světový den ledvin, který je již po jedenácté připomínán druhý březnový čtvrtek. Jeho cílem je upozornit na příznaky onemocnění ledvin a rizikové faktory, které k těmto onemocněním vedou. K organizacím, které se karcinomu ledvin věnují, patří také o. p. s. Dialog Jessenius.

Foto: Dialog Jessenius
Světový den ledvin zvyšuje povědomí o onemocnění tohoto orgánu

Problémy s ledvinami má každý desátý Čech a výskyt rakoviny ledvin se u nás rok od roku zvyšuje. 

Nemocné ledviny často vůbec nebolí, o to těžší je včasné stanovení diagnózy. Právě proto upozorňuje Světový den ledvin na důležitost prevence. S ledvinami má problémy asi 10 procent Čechů, více je mužů než žen. K rizikovým faktorům patří kouření, nadměrné solení, cukrovka, genetické dispozice a špatný pitný režim. Mezi příznaky signalizující, že ledviny nejsou v pořádku, patří přítomnost krve v moči, bolesti v bederní krajině, únava či nechutenství.

Ledvinám se nevyhýbá ani zhoubné nádorové onemocnění. Česku bohužel patří prvenství mezi zeměmi EU, je zde nejvíce výskytu rakoviny ledvin v poměru k počtu obyvatel, navíc má postupně rostoucí tendenci. Ročně se tuto diagnózu dozví na 3000 pacientů.

Překonat prvotní šok a zajistit co nejlepší informovanost nemocných i jejich rodin pomáhá Dialog Jessenius. „Připravili jsme sérii edukativních filmů Průvodci onemocněním, které pomohou pacientovi i jeho nejbližším projít náročným obdobím po sdělení diagnózy a stát se partnerem svému ošetřujícímu lékaři,“ uvedla doc. Petra Tesařová, onkoložka z Onkologické kliniky VFN a 1. LF UK a spoluzakladatelka Dialogu Jessenius.

Filmy vznikly za přispění předních českých odborníků z oblasti onkologie a jsou k dispozici zdarma na stejnojmenných webových stránkách www.pruvodceonemocnenim.cz. Problematice rakoviny ledvin se věnuje i nejnovější díl Nejčastější urologické malignity, který obsahuje navíc i tematiku karcinomu varlat, prostaty a močového měchýře. O další rozšíření informací mezi širokou veřejnost bude usilovat osvěta spojená právě se Světovým dnem ledvin 10. března. 

DIALOG JESSENIUS o. p. s.

Obecně prospěšná společnost Dialog Jessenius vznikla v roce 2009 s cílem rozšířit informovanost široké veřejnosti o závažných onemocněních, jejich průběhu a léčbě a tím zlepšit komunikaci mezi zdravotníky a pacienty i mezi pacienty a rodinnými příslušníky.

K hlavním projektům patří publikace edukativních DVD pod souhrnným názvem Průvodci onemocněním, která mají pomoci pacientům s onkologickým onemocněním překonávat těžkou životní situaci a připravit je na to, co je při léčbě čeká. 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků