Hlavní obsah
Kůň anglické koněspřežky Foto: © Jürgen Hagenkötter

Svět koní táhnoucích železniční vagóny ožívá v Drážďanech

Tažné koně si dnes spojujeme většinou jen se zemědělstvím nebo s turistickými drožkami a už jsme zapomněli, jak důležití byli čtyřnozí souputníci ještě po 2. světové válce, v době s již pokročilou motorizací. Drážďanské Dopravní muzeum připravilo od 23. března jedinečný exkurz do jejich světa.

Kůň anglické koněspřežky Foto: © Jürgen Hagenkötter
Svět koní táhnoucích železniční vagóny ožívá v Drážďanech

Do dob, kdy ještě koně nebyli pod kapotou, ale lidskými „trabanty. Tažní koně přepravili stovky tisíc lidí a nákladů. Žili a pracovali dlouhá léta v podzemních dolech. A milióny jich bylo odvedeno do armády. Po celou dlouhou éru byli spolehlivým dopravním prostředkem. Zkrátka: naše průmyslová historie má „čtyři nohy“.

Rozsáhlá výstava představuje exponáty a dokumenty, včetně těch, jež dosud nikdy nebyly zveřejněny.

Než se koně dostali pod kapotu

V muzeu uvidíte i různé objekty jako hmatatelné příklady využití koňské síly. Zcela jistě vás upoutá šestispřeží s honosnými postroji, stoletý koňský povoz hamburského pivovaru Holsten či historická parní stříkačka drážďanských hasičů.

Ústředním tématem expozice je role tažného koně v období od roku 1800 až do padesátých let dvacátého století. Výstavba prvních železnic a průmyslová výroba zboží koně nevytěsnila. Naopak, vzrostla potřeba přepravy surovin a výrobků mezi a továrnami a nádražími, především však potřeba dopravy do míst, kde železniční síť ještě nebyla rozvinuta.

"Ovesný motor" tahal pařížské omnibusy, a nejen je

Přes pokročilý vývoj strojírenství a parní dopravy existovala v oblasti průmyslu, obchodu, těžby, pošty, armády či hasičských sborů obrovská poptávka po „býložravém dopravním prostředku řízeném opratěmi“. Také doprava ve městech byla po dlouhá léta poháněna "ovesným motorem". Například v roce 1900 tahalo pařížské omnibusy 15 000 těžkých percheronských koňů. V Drážďanech v té době jezdilo kromě koňmi tažených tramvají a omnibusů také zhruba 500 drožek a fiakrů.

Výstava je koncipována velmi živě a nabízí dětem i dospělým řadu možností vyzkoušet si různé věci. Mohou například vzít do rukou opratě a zažít, co se skutečnosti skrývá za pojmem „jedna koňská síla“. Ale objevit tu lze mnohem více. Budova Johannea, v níž se Dopravní muzeum dnes nachází, sloužila dříve jako jízdárna, konírna a maštal saských králů a kurfiřtů.

Dva sály v přízemí nabízely od roku 1591 dostatek prostoru pro 128 koní a později také místo pro povozy a kočáry. Jako vzpomínka na tuto dobu byla část budovy uvedena do podoby tehdejší historické stáje.

Užitečné informace:

Otevřeno: 23. 3. – 1. 9., út – ne: 10 – 18 hodin, zavřeno: po (není-li svátek), adresa: budova Johanneum na náměstí Neumarkt, Augustusstraße 1, 01067 Dresden.

Vstupné: 7 €/ 3 €, rodinné 12 € (2 dospělí a děti do 16 let), děti do 5 let zdarma, www.vkmd.de/cz (CZ | DE | EN) - výstava o tažných koních je v němčině a angličtině.

27. dubna – demonstrace vagónu koněspřežky z Döbeln před Dopravním muzeem v Drážďanech (akce je doprovázena přednáškami v němčině).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků