Hlavní obsah
Na prostranství před historickou budovou dominikánského kláštera, ve které sídlí Střední zdravotnická škola, si účastníci pochodu nechali změřit tlak. Foto: Vladimíra Krejčí

Střední zdravotnická škola v Šumperku uspořádala pochod pro zdraví

Sedm tisíc kroků k 70. výročí školy ušli učitelé, žáci a příznivci Střední zdravotnické školy v Šumperku, což byla první část oslav k tomuto výročí. Na sedmi stanovištích si účastníci akce vyslechli zásady poskytování první pomoci a prakticky si je procvičili.

Na prostranství před historickou budovou dominikánského kláštera, ve které sídlí Střední zdravotnická škola, si účastníci pochodu nechali změřit tlak. Foto: Vladimíra Krejčí
Střední zdravotnická škola v Šumperku uspořádala pochod pro zdraví

Účastníci pochodu vyráželi z prostranství před historickou budovou dominikánského kláštera v Šumperku, ve které sídlí Střední zdravotnická škola. Na prvním stanovišti si nechali změřit tlak, v Jiráskových sadech u meteorologického altánu se dozvěděli, jak správně resuscitovat. Praktické provedení si vyzkoušeli na figurínách.

„Příchozí se zajímali o to, jak v případě potřeby účinně pomoci. Veškerým instrukcím věnovali mimořádnou pozornost. Zvláštní zájem projevili o resuscitaci miminka,“ vysvětlila Miroslava Šopíková, učitelka odborných předmětů.

Na všech stanovištích zdatně vypomáhaly studentky školy, které každému ochotně přiblížily zásady první pomoci. Na náměstí Jana Zajíce budoucí zdravotnice Eliška vysvětlovala, jak pomoci člověku, který upadl do bezvědomí. Účastníci pochodu se pak vydali směrem k někdejší šumperské „sanatorce“, v jejíž blízkosti načerpali vědomosti, jak správně zastavit krvácení. Další stanoviště se nacházelo před Střední školou železniční, technickou a služeb, kde si zájemci procvičili své znalosti o lidském těle.

Následující kroky směřovaly na hřiště u základní školy ve Vrchlického ulici, kde si každý mohl vyzkoušet, jak správně obvázat ránu. Na stanovišti v zahradě domova mládeže, který se nachází v historicky a architektonicky cenné Sieglově vile, příchozí očekával imaginární oběd, jehož energetickou hodnotu porovnávali s množstvím energie spotřebované během pochodu. Zdravou výživu mohli také ochutnat, nakonec obdrželi medaili za účast.

„Pochod jsme uspořádali jako jednu z prvních akcí, kterými si připomínáme 70. výročí založení školy. Připravili jsme ho především pro žáky a zaměstnance školy, jejich rodiny, ale také pro další zájemce. Chtěli jsme tak podpořit zdravý životní styl a procvičit poskytování první pomoci. Jsme rádi, že se vydařilo počasí a že jsme desítkám účastníků zpestřili víkendové dopoledne,“ uvedla ředitelka školy Zuzana Gondová.

Střední zdravotnická škola vznikla v roce 1949. Sídlí v bývalém dominikánském klášteře, zrušeném v rámci reforem panovníka Josefa II. v 80. letech 18. století. Citlivě zrekonstruovaná památka vyhovuje nárokům moderní školy, žákyně a žáci získávají potřebné teoretické znalosti i praktické dovednosti. Škola je vybavena i laboratořemi pro výuku odborných předmětů. Odbornou praxi  budoucí zdravotníci vykonávají v Nemocnici Šumperk a v blízkých sociálních zařízení. Škola má vlastní jídelnu, zajišťující celodenní stravování také pro domov mládeže, který je vzdálen asi deset minut chůze. Nachází se ve výstavné, historicky významné Sieglově vile, umístěné v centru města v rozlehlé zahradě, v níž roste množství cenných dřevin.

Absolventi školy nacházejí uplatnění ve zdravotnictví i v sociálních službách, řada z nich úspěšně pokračuje ve studiu na vyšších odborných školách.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků