Hlavní obsah
Unikátní více než sto let staré motocykly představí plzeňské science centrum. Foto: Techmania Science Center

Stoleté monocykly a parní motorka budou k vidění v Techmanii

V plzeňském Techmania Science Center bude 11. a 12. května možné vidět unikátní více než sto let staré motocykly.

Unikátní více než sto let staré motocykly představí plzeňské science centrum. Foto: Techmania Science Center
Stoleté monocykly a parní motorka budou k vidění v Techmanii

V budově zdejšího planetária si lidé budou moci prohlédnout repliku monocyklu  z roku 1894, repliku parního motocyklu Ropel z roku 1869 a repliku monocyklu Ludvíka Očenáška z roku 1898, která je jediným exemplářem na světě.

Unikátní stroje pocházejí ze sbírky Antonína Pavelky. Jsou dokladem technického pokroku ve druhé polovině devatenáctého století a realizací snů tehdejších vynálezců o budoucnosti.

Například monocykl Ludvíka Očenáška propagoval dobový časopis Světozor jako "originální a veskrze užitečný příspěvek cyklistickému sportu všesvětovému" a dodával, že "již povrchní porovnání různých monocyklů zahraničních s tímto přesvědčuje nás o velikých výhodách monocyklu českého". 

Všechny tři stroje si Antonín Pavelka vyrobil sám a jsou plně funkční. „Chtěl jsem vědět, jak se na tom jezdí, ale nikdo mi to nikdy nechtěl prodat ani půjčit,” vysvětluje, proč si kuriózní dopravní prostředky postavil. Jedinečné dopravní prostředky budou do Techmanie přivezeny 10. května po 16. hodině.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků