Hlavní obsah
Foto: Petra Ficová

Sportovci se svlékli, aby upozornili mladé lidi na význam prevence rakoviny

Sympatický sportovní pár Gabriela Soukalová a Petr Koukal se stali hlavními protagonisty kampaně Hlídej si mě, jejímž cílem je představit mobilní aplikace Ruce na prsa a Hlídač koulí. Oba sportovci se díky odvážným fotografiím rozhodli upozornit na význam prevence při boji s rakovinou.

Foto: Petra Ficová
Sportovci se svlékli, aby upozornili mladé lidi na význam prevence rakoviny

Petr Koukal po vlastní zkušenosti s rakovinou varlat hovoří o své nemoci velmi otevřeně a snaží se v tomto směru velmi aktivně působit i na své okolí.

„Účast v tomto projektu beru jako nejlepší možný způsob podpory v boji za zboření tabu mužských “nepopulárních” onemocnění. Sám jsem na vlastní kůži poznal, jak je důležité věnovat se prevenci a případě jakékoliv nejistoty zahodit stud a zajít si k lékaři. Věřím, že společně s mým projektem STK PRO CHLAPY tato kampaň výrazně pomůže v osvětě mužského zdraví a může zachránit mnoho životů. Vždyť vážně onemocnět či dokonce přijít o život jen kvůli tomu, že se stydíme je úplný nesmysl,” uvedl Koukal.

V jeho snažení ho podporuje i jeho partnerka, která se zase s onkologickým onemocněním setkala ve své rodině. „Měla jsem možnost zblízka vidět, jak mohou být onkologická onemocnění zákeřná. A i když mně osobně přijde přirozené se o své tělo starat, ve svém okolí i ve společnosti vidím, jak je důležitost prevence podceňována. Účastí v tomto projektu bych ráda pomohla právě tento fakt změnit a pomoci lidem překonat v těchto chvílích pocit studu. Vždyť jim to může zachránit život!”

Kampaň Hlídej si mě je zaměřená na mladé lidi ve věku 15 - 30 let.  Prostřednictvím přednášek a praktických ukázek na speciálních maketách bude probíhat edukace na středních a vysokých školách.

„Snahou je upozornit na problém výskytu rakoviny i u mladých lidí, naučit je samovyšetření a vysvětlit jim proč by se mělo stát běžnou součástí jejich života,“ uvedla Michaela Tůmová z obecně prospěšné společnosti Dialog Jessenius.

K tomu by jim měl pomoci speciální chytrý pomocník do mobilních telefonů - pro dívky Ruce na prsa, pro muže Hlídač koulí, který připomíná správný čas na samovyšetření prsu a varlat. Jednoduché a přehledné aplikace nabízí kromě kalendáře i detailní popis samovyšetření a tipy, kam se obrátit pro odbornou pomoc, pokud při vyšetření ženy nebo muži zjistí problém.

Obě aplikace jsou zdarma ke stažení na webu www.rucenaprsa.cz, www.hlidackouli.cz v Apple AppStore nebo na Google Play.

Autorkou společných fotografií je fotografka Petra Ficová, která k projektu Ruce na prsa vytvořila již v minulosti sérii snímků zachycující mladé ženy, které si prošly onkologickým onemocněním.

Rakovina prsu je u nás v současné době nejčastějším zhoubným onemocněním žen. V ČR žije 72 000 žen s touto diagnózou a každý rok jich přibývá skoro o 7 000. U mužů ve věku od 15 do 40 let je rakovina varlat jednou z nejčastějších diagnóz. V roce 2012 bylo diagnostikováno 500 případů. 

„Úspěšnost léčby je přitom při včasné diagnóze daleko lepší a léčba méně zatěžující,„ uvádí přední česká onkoložka docentka Petra Tesařová a dodává: „Stačí opravdu málo, aby se běžnou a pravidelnou součástí péče o naše tělo stalo každý měsíc samovyšetření, které může zachránit život.”

Více informací o projektu na www.rucenaprsa.cz a na www.hlidackouli.cz       

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků