Hlavní obsah
Generální stávka v Barceloně Foto: T6PKS photo

Španělsko stávkuje proti pracovní reformě, kterou schválila Zapaterova vláda

Generální stávky proti vládě José Luise Zapatera (španělským premiérem je od dubna 2004) se účastní 70 procent pracujících občanů. Zapaterova vláda schválila novou pracovní reformu, která má urychlit a zlevnit propouštění zaměstnanců.

Generální stávka v Barceloně Foto: T6PKS photo
Španělsko stávkuje proti pracovní reformě, kterou schválila Zapaterova vláda

Stávku vyvolala opatření vlády, která podle CCOO a UGT (španělské odbory) neřeší situaci nezaměstnanosti, ve které se země nachází, a považuje je za "krok zpět".

O půlnoci se lidé a odbory v Madridu začali shromažďovat, aby protestovali proti pracovní reformě a obhajovali svá práva. Většina nočních směn se již v noci na dnešek připojila ke stávce. Občané doufají, že tento krok, který má "paralyzovat" celou zemi, bude dostatečným důvodem pro to, aby se vláda vrátila k projednávání pracovního zákona a byla otevřenější k vyjednávání s odbory.

Zatím nedošlo k žádným závažným incidentům (kromě pár lehkých poranění). Odbory si však stěžují na přílišná opatření, která policie proti stávkujícím uskutečňuje.

V celé zemi jsou zajištěny minimální služby: dopravní prostředky zajišťují 25 % běžného provozu během dopravní špičky, lékařská péče je zajištěna pro pohotovostní a akutní případy. Omezen je i letištní provoz.

Proč se Španělsku nelíbí nová reforma? CCOO a UGT uvádějí následující důvody:

1) reforma umožní snadnější a levnější propouštění zaměstnanců - vláda místo toho, aby stimulovala pracovní trh a usnadnila zaměstnávání, učinila pravý opak, který omezí práva odborů v jednotlivých společnostech a dá tak větší pravomoce zaměstnavatelům

2) občanům se nelíbí, jakým způsobem vláda zavedla nová opatření; zároveň protestují proti pětiprocentnímu snížení platů státních zaměstnanců

3) podle odborů je třeba krizi řešit jiným způsobem než snižováním platů a sociálních práv

4) po dvou letech krize, kdy se občané snaží bojovat proti jejím důsledkům, jim Zapaterova vláda "ukázala záda"

5) reforma zasáhne nejen pracovníky, ale i nezaměstnané a důchodce

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků