Hlavní obsah
Foto: Jitka Sobotková

Soutěžní týmy již ladí formu na nejlepší kotlíkový guláš v Mikulově

Vyhlášený mezinárodní Pálavský gulášfest se blíží. V sobotu 22. října se bude konat v areálu hotelu Zámeček již po deváté. Koštovat se však nebudou jen guláše, ale také „Moravské božolé“ a na řadu přijdou i soutěže.

Foto: Jitka Sobotková
Soutěžní týmy již ladí formu na nejlepší kotlíkový guláš v Mikulově

V loňském roce se vařilo v dvaapadesáti kotlících. „Soutěžní týmy dorazily jak z Moravy, Čech, Slovenska a Rakouska, tak zde byli i zástupci z Maďarska. Mlsné jazýčky návštěvníků zkonzumovaly přes deset tisíc porcí této mezinárodní pochutiny, přičemž jedna porce je čtvrtina žufánku,“ řekl organizátor festivalu Josef Ševčík.

Vítězným týmem minulého ročníku se stal tým „Indiáni“ z jižních Čech, kteří byli v originálních kostýmech, stále tancovali indiánské tance a zpívali „Heja, heja, hou“.

Letos profesionální i amatérští nadšenci a milovníci guláše zažehnou pod kotli hned ráno a výtvory se začnou ochutnávat v 11 hodin. Kolik druhů gulášů se letos na festivalu bude vařit, zatím pořadatelé nevědí. Jedno je však jisté, každý tým musí uvařit třicet litrů guláše a z každého kotle by se mohlo najíst až sto padesát jedlíků.

Kromě klasického vídeňského hovězího a vepřového guláše zavoní také jelení, námořnický, kančí, segedínský, zabíjačkový, telecí apod. Určitě bude něco i pro vegetariány, jako například fazolovo-sojový guláš se žampiony a jiné.

„Všichni zájemci, kteří chtějí vařit guláš, se mohou stále ještě přihlásit. Vítáme účast v kostýmech a také výzdoba stánku bude při hodnocení zohledněna. Věřím, že guláše budou opět vařit na dvě desítky týmů,“ prozradil Josef Ševčík.

Nejlepší tým získá Řád zlaté vařečky. Vyhodnocení a předání cen nejlepším kuchařům je naplánováno na 19. hodinu. „Neváhejte a sestavte tým ve stylovém oblečení se skvělým kuchařem a přijeďte do Mikulova vyhrát,“ zve Josef Ševčík.

Součástí největšího gulášového festivalu na jižní Moravě bude také košt mladých vín ročníku 2016 pod ochrannou známkou „Moravské božolé“, opět se bude soutěžit v Mistrovství České republiky v „gůlání“ sudu na čas.

„Smyslem je šetrně přemístit bečku po hraně sudu tak, aby nedošlo k poškození obručí, takový styl popelář,“ nastínil Josef Ševčík a zároveň dodal, že se v průběhu dne bude hledat i největší jedlík gulášového festivalu.

„Soutěžního klání se pravidelně zúčastňuje Jaroslav Němec z Bystré u Poličky, který objíždí všechny soutěže v republice a většinou vyhrává titul největšího jedlíka v pojídání knedlíků, párků, bábovek, jitrnic.“

Gulášový festival večer zakončí vystoupení cimbálové muziky a živé kapely.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků