Hlavní obsah
Významná lípa v Nebušicích v obležení ukázek knižních novinek věnovaných do soutěže "Objevme významné stromy". Foto: Aleš Rudl

Soutěž v hledání významných stromů láká na knižní odměny

Web o památných stromech Prahy vyhlásil soutěž Objevme významné stromy, která nabádá hledat a mapovat významné stromy na území hlavního města. V soutěži probíhající až do dubna příštího roku můžete získat hodnotné knižní novinky o přírodě.

Významná lípa v Nebušicích v obležení ukázek knižních novinek věnovaných do soutěže "Objevme významné stromy". Foto: Aleš Rudl
Soutěž v hledání významných stromů láká na knižní odměny

„Najdi pozoruhodný strom, zapátrej po jeho historii, zdokumentuj ho, dej o něm vědět a odměna v podobě jedné z 20 krásných knih tě nemine.“ Přesně tak přitahuje účastníky velkolepá soutěž na internetových stránkách prazkestromy.cz.

Cílem soutěže, probíhající od 1. prosince 2013 do 13. dubna 2014, je rozšíření Databáze významných stromů Prahy, která byla minulý týden představena na pražském semináři pro širokou veřejnost Významné stromy jako objekty veřejného zájmu, inspirace a péče a následně umístěna na příslušném webu.

V současné době předmětná databáze obsahuje 27 položek, které dohromady dávají 117 stromů. V Praze je však řada dalších dřevin mající zajímavou historii a nesoucí určité poselství či jsou krajinnou dominantou. Právě stromy spojeny s nějakou historickou událostí, nebo ty, jež byly vysazeny při zvláštní příležitosti, jsou ideálními adepty pro rozšíření databáze a získání některé z hodnotných cen, kterou si může úspěšný soutěžící vybrat ze čtyř knižních titulů.

Postup, jak významné stromy nejsnáze najít, je na webových stránkách www.prazskestromy.cz umístěn v podobě elektronické verze skládačky Významné stromy kolem nás, která byla vydána na konci listopadu. V ní je možné najít přesnou charakteristiku významných stromů, doporučený postup, jak dřeviny vyhledávat, ale ukazuje také, jak je možné stromy označit či ochránit před poškozením, a mnoho dalších zajímavých návodů.

Dozvíte se, že pátraní po významných stromech vám může usnadnit návštěva místního pamětníka, knihovny či prolistování kroniky. Pozoruhodný strom však lze najít i na procházce, a pak se o něm pokusit zjistit něco více v dostupné literatuře.

Kdo by si nevěděl rady, jestli je jeho návrh na rozšíření Databáze významných stromů Prahy dostatečně dobrý, tak může ke konzultaci využít kontaktní email předmětných webových stránek.

Za povšimnutí také stojí, že to není první soutěž, která kdy byla na webu prazskestromy.cz uspořádána. V minulosti to byly například soutěže fotografické či bylo možné získat vstupenky na veletrhy nebo knihy o přírodě.

Prezentace významných stromů na webu umožní dřeviny více zviditelnit, a pokud se k tomu přidá ještě náležitá péče ze strany jejich vlastníků nebo městských částí, tak budou důležité události připomínat i budoucím generacím.    

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků