Hlavní obsah
Soubor Collegium 1704 vystoupil v zámeckém barokním divadle. Foto: Libor Sváček, archiv MHF Český Krumlov

Soubor Collegium 1704 rozezněl krumlovské barokní divadlo

Třetí týden Mezinárodního hudebního festivalu v Českém Krumlově přinesl posluchačům vážné hudby barokní koncert souboru Collegium 1704.

Soubor Collegium 1704 vystoupil v zámeckém barokním divadle. Foto: Libor Sváček, archiv MHF Český Krumlov
Soubor Collegium 1704 rozezněl krumlovské barokní divadlo

Pražský orchestr Collegium 1704 vzdal při posledním červencovém večeru hold nejvýraznějšímu českému baroknímu skladateli Janu Dismasi Zelenkovi. Jeden z nejočekávanějších koncertů letošního ročníku Mezinárodního hudebního festivalu v Českém Krumlově zaplnil zámecké barokní divadlo obdivovateli vážné hudby, kteří si tak mohli vychutnat barokní koncert v autentickém prostředí.

Hudbu Jana Dismase Zelenky, která zněla ve 20. letech 18. století o Velikonocích, zahrál soubor Collegium 1704 pod vedením dirigenta Václava Lukse.

„Zelenkova Responsoria pro Svatý týden patří k jeho nejdůležitějším skladbám. Zhudebňují starozákonní i novozákonní texty, vztahující se k ukřižování Ježíše Krista,“ vysvětlil zakladatel souboru Václav Luks.

Jan Dismas Zelenka pracoval na sbírce mimořádnou důležitost a pracoval na ní celý rok. „Propojení textu a hudby vyniká u Zelenky naléhavostí a hloubkou výrazu, pro něž bychom jen stěží hledali v barokní hudbě paralelu,“ vyzdvihl silné stránky Zelenkovy hudby dirigent souboru.

Součástí pražského orchestru Collegium 1704 je také vokální ansámbl Collegium Vocale 1704. Čtvrteční koncert tak obohatily Lamentace v podání sólových pěvců Kamily Mazalové, Aleny Hellerové, Václava Čížka a Tomáše Krále. Zelenkova hudba se tak v podání Collegia rozezněla v celé své kráse a hlasy všech interpretů se nádherně doplňovaly a prolínaly s precizně vyvedenými nástrojovými party. Ve vrcholu celého programu, závěrečném Miserere, pak posluchačům musely skutečně vytanout na mysl skladby světoznámých barokních skladatelů.

„Není náhoda, že je Zelenka v literatuře označován jako český Bach,“ uznává dílo hudebního skladatele Miroslava Štípková z pořadatelského týmu festivalu.

Českokrumlovské zámecké divadlo patří mezi nejstarší barokní divadla ve střední Evropě a jeho význam spočívá zejména v tom, že se do dnešní doby zachovalo téměř v původním stavu. Barokní koncert Collegia 1704 se tak těšil unikátní atmosféře a značnému ohlasu diváků.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků