Hlavní obsah
Slavnosti koní na Kuksu Foto: Jaroslav Blažek

Slavnosti koní, historie a řemesel v Kuksu

Před časem jsem odpověděl na soutěž o lístky na Slavnosti koní, historie a řemesel v Kuksu - odpověděl jsem a krátce poté mi přišel e-mail se sdělením, že jsem jeden lístek opravdu vyhrál. Sobotu 27. července jsme tam prožili právě v Kuksu.

Slavnosti koní na Kuksu Foto: Jaroslav Blažek
Slavnosti koní, historie a řemesel v Kuksu

Na celé odpoledne (od 12 do 19 hodin) byl připraven bohatý program, ve kterém si každý příchozí návštěvník určitě vybral něco zajímavého. Letos byl zaměřen na koně a jeho nedílnou součást v historii člověka. Škoda jen, že se některé programy překrývaly a také ne všechny programy byly uvedeny v programu, který byl zveřejněn. A třeba kování koní bychom bez dotazu asi ani nenašli.

Po zahájení nejprve proběhla ukázka „Koňské záchranky“, která předvedla simulovanou záchranu postiženého koně. Netušil jsem, že něco podobného u nás existuje. Po této prezentaci jsme se byli podívat na kování chladnokrevného koně - statného a trpělivého čtrnáctiletého valacha Mišáka pro lesní práci. S Mišákem jsme se setkali ještě i později, když vozil děti.

Mezitím Šmatolánovi se svými koňmi předváděli skok vysoký. S jedním koněm se jim podařilo překonat břevno ve výšce 180 centimetrů. Během odpoledne byli také několikrát představeni starokladrubští koně ze slatiňanského hřebčína. Nejprve byli předvedeni na ruce a vysvětleny jejich charakteristické vlastnosti a diváci byli také stručně seznámeni s historií jejich chovu. Potom ještě vystoupili v představení „Pas de deux“ a „Španělská impresse“.

Zajímavé byly také ukázky senoseče, při níž se předvedli koně s perfektně udržovanou sekačkou, obracečkou a hrabačkou sena.

Další fotografie.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků