Hlavní obsah
Pavilon skla PASK v Klatovech bude hostit výstavu s názvem Sklo nebo život! Foto: Hana Jakubčíková Sádlíková

Sklo nebo život! Výstava, kterou bude hostit Pavilon skla

Již tradičně patří léto v Pavilonu skla, jeho zahrada a chodba Jezuitské koleje českým nebo zahraničním středním a vysokým sklářským školám. Jde o cyklus výstav, kterými Pavilon skla postupně představuje studentské práce z jednotlivých škol, mapuje jejich umělecké směřování i hlavní směry výuky.

Pavilon skla PASK v Klatovech bude hostit výstavu s názvem Sklo nebo život! Foto: Hana Jakubčíková Sádlíková
Sklo nebo život! Výstava, kterou bude hostit Pavilon skla

Veřejnost se tak může rok za rokem seznamovat s nejmladší generací evropských sklářských výtvarníků a designérů a tak vlastně i s budoucností tohoto oboru.

„V letošním roce se v Klatovech představí Ateliér skla Vysoké školy uměleckoprůmyslové z Prahy, který vede profesor Rony Plesl. Jde o projekt výstavy prestižní české vysoké školy v oboru sklářského designu a volného umění, jejíž studenti sklízejí ceny na celém světě. Ve výstavě jsou prezentovány především závěrečné studentské práce z letošního školního roku, takže se jedná skutečně o „naprosto čerstvé" sklo a zcela aktuální díla,” řekla kurátorka Pavilonu skla Jitka Lněničková.

„Více prostoru je zde věnováno volné tvorbě, která je inspirována mimo jiné názvem a volným tématem klatovské výstavy Sklo nebo život!, který se dá vykládat mnoha způsoby a všechny jsou vlastně správné. Ve výstavě ale návštěvníci najdou i díla dalších mnohdy velmi překvapivých a zajímavých inspirací. Stranou pochopitelně nezůstává ani design, který je významným prvkem v profilu školy, ten reprezentuje hlavně dekorativní sklo," dodala Lněničková.

Tematicky pestrá a invencí plná výstava bude nepochybně obohacením kulturní nabídky nejen letních Klatov.

Doprovodné akce k výstavě

V pondělí 17. června od 12.00 do 17.00 hodin proběhne veřejná instalace výstavy v zahradě, která bude vlastně příjemnou možností k setkání se studenty Vysoké školy uměleckoprůmyslové a jejich profesorem Rony Pleslem.

Slavnostní vernisáž výstavy Sklo nebo život proběhne pak v úterý 18. června v 16.00 hodin. Po zahájení následuje komentovaná prohlídka a přednáška o aktuálních trendech ve sklářském designu a volné tvorbě.

Výstava Sklo nebo život bude v Pavilonu skla PASK, jeho zahradě a chodbě Jezuitské koleje k vidění od 19. června do 22. září 2019.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků