Hlavní obsah
Screeningovou mamografii hradí všechny zdravotní pojišťovny ženám od 45 let. Této možnosti využívá pouze necelých pětapadesát procent žen. Foto: www.mamo.cz

Screeningová centra v celé ČR čekají na nové klientky. Trendem je adresné zvaní

Celonárodní program screeningu nádoru rakoviny prsu provozuje v celé České republice několik desítek akreditovaných pracovišť, v každém kraji jsou minimálně tři. Screeningová (preventivní) mamografie je hrazená všemi zdravotními pojišťovnami pro ženy ve věku od 45 let a to jednou během dvou let.

Screeningovou mamografii hradí všechny zdravotní pojišťovny ženám od 45 let. Této možnosti využívá pouze necelých pětapadesát procent žen. Foto: www.mamo.cz
Screeningová centra v celé ČR čekají na nové klientky. Trendem je adresné zvaní

Zatím ale této možnosti využívá pouze necelých 55 procent cílové skupiny žen. Léčba nádoru rakoviny prsu v časném stádiu má šanci na vyléčení u téměř sta procent nemocných žen, v pokročilých stádiích už je perspektiva horší.

Při mamografickém screeningu diagnostikují lékaři až sedmdesát procent nádorů v prvním stádiu. V tomto stádiu jsou nádory dobře léčitelné s menší zátěží pro pacientky. Skutečnost, že ne všechny ženy už našly na mamografii cestu, přivedla mamární radiology k myšlence adresného zvaní pacientek na mamografický screening.

Právě takový vstřícný přístup je dalším výrazným posunem v péči o pacientky, v nabídce včasné diagnostiky rakoviny prsu. Na programu adresného zvaní spolupracují také všechny zdravotní pojišťovny.

„Máme v celé republice výborná mamodiagnostická pracoviště, jejich síť je dostatečná, není přebujelá,“ připomíná primářka MUDr. Helena Bartoňková, vedoucí Radiologického oddělení Masarykova onkologického ústavu v Brně. Podle jejího názoru už by bylo zbytečné a kontraproduktivní počet akreditovaných screeningových center zvyšovat. „Při velkém počtu center by šla kvalita zákonitě dolů, další centra by už byla nadbytečná, současná jsou kvalitní a komfortní,“ připomíná primářka.

S tímto názorem souhlasí i plátci péče, tedy pojišťovny, které se aktivně zapojily také do programu adresného zvaní pacientek k preventivnímu screeningu nádoru rakoviny prsu.

Velký rozmach zaznamenal tzv. šedý screening v devadesátých letech minulého století (šedý screening znamená provádění preventivních mamografických vyšetření na jiných než vybraných akreditovaných centrech). Postupně ale nekvalitní pracoviště mizí a zůstávají akreditovaná pracoviště. A to je důležitý vzkaz všem ženám, které stále s preventivním vyšetřením na mamografu váhají.

Díky Národnímu onkologickému registru a informacím na internetových stránkách programu mamografického screeningu České republiky – www.mamo.cz – se lze dozvědět, že nejzodpovědnější vůči svým prsům a tedy svému zdraví jsou ženy na Vysočině. Zdejší screeningová centra v Jihlavě, Třebíči, Pelhřimově, Novém Městě na Moravě a v Havlíčkově Brodě zaznamenávají nejvyšší účast žen v programu mamografického screeningu.

Stejně tak je tomu v Jihomoravském kraji, kde zajišťuje screening rakoviny prsu osm akreditovaných pracovišť. V Brně čtyři, po jednom Kyjově, ve Znojmě, Blansku a v Břeclavi.

Naopak nejméně chodí do mamografických center na preventivní vyšetření ženy ve středních Čechách, kde je k dispozici pět center, a to v Berouně, Benešově, Kolíně, Kladně a v Mladé Boleslavi. Podobná je situace v Praze, kde mají ženy k dispozici osm center, přesto je jejich návštěvnost jedna z nejmenších v republice.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků