Hlavní obsah
Kateřina Miler zahájila výstavu v Senátu i celý 20. ročník Salonu filmových klapek Foto: Zlín Film Festival

Salon filmových klapek představuje už po dvacáté originální umělecká díla

V úterý 7. února odstartoval v Senátu Parlamentu ČR už 20. ročník Salonu filmových klapek, který je již nedílnou součástí doprovodného programu Zlín Film Festivalu. Symbolickým klapnutím ji zahájila Kateřina Miler. Umělecká díla od dalších předních českých výtvarníků zde budou k vidění do 19. února.

Kateřina Miler zahájila výstavu v Senátu i celý 20. ročník Salonu filmových klapek Foto: Zlín Film Festival
Salon filmových klapek představuje už po dvacáté originální umělecká díla

Letošní kolekce Salonu filmových klapek je svým rozsahem podobná tomu předchozímu a bude ji tvořit na 135 originálních děl. Již tradičně se na jejich tvorbě podílí řada významných umělců zvučných jmen jako Kristian Kodet, Olbram Zoubek, Jan Saudek, Petr Nikl, Kateřina Miler a další. Řada z výtvarníků se do projektu zapojuje od jeho samotného počátku.

„Těší nás, že se tato „tradice“ v některých rodinách už předává i na další generaci,“ uvedla členka správní rady nadačního fondu FILMTALENT ZLÍN a umělecká ředitelka festivalu Markéta Pášmová a upřesnila: „Do letošní kolekce nám tak svými klapkami přispěly celé výtvarnické rodiny - Josef Velčovský se synem Maximem, Boris Jirků s dcerou Adélou Marií, Miroslav Göttlich s dcerou Veronikou, Kitzbergerovi a synové, Jiří Brázda a syn, manželé Baborákovi a další.“

Výtvarná tvorba některých autorů se ale na klapkách objevuje úplně poprvé. „Do salonu je letos nově zařazena například klapka Ludmily Zemanové, dcery známého režiséra Karla Zemana,“ informovala Markéta Pášmová. Výtvarníci nejsou ve své tvorbě nijak limitováni technikou zpracování ani tématem. Mezi sběrateli jsou ale tradičně oblíbené dětské motivy nebo témata související s filmem.

Z půdy Senátu Parlamentu ČR se kolekce filmových klapek přesune do Mladé Boleslavi, odkud následně poputuje i na další místa ČR (do Brna, Olomouce a Ostravy), aby se začátkem května vrátila zpět do Zlína, kde také proběhne v neděli 28. května tradiční aukce.

Její výtěžek bude stejně jako v předchozích letech věnován na podporu autorských snímků studentů filmových škol a dalším začínajícím tvůrcům. Hned v pondělí 29. května dopoledne vybere Nadační fond FILMTALENT ZLÍN na základě soutěže projekty (výstavy, dokumentární, hrané a animované filmy), které se budou ucházet o podporu. V průběhu 19 let bylo tak podpořeno na 330 audiovizuálních studentských projektů.

Projekt Salon filmových klapek odstartoval v roce 1998 a za dobu existence projektu vzniklo už 2057 klapek, které putovaly do soukromých sbírek. Nejúspěšnější v historii byla dosud klapka Libora Vojkůvky nazvaná Touhy plná, klapka rozevřená, v roce 2008 za ni dal kupec 199 tisíc korun. Do letošního roku aukce vydělaly více než 28 miliónů korun. V průběhu 19 let se konalo 80 výstav kolekcí klapek u nás i v zahraničí.

Projekt letos slaví letos 20 let své existence. Toto významné výročí bude i jedním z hlavních témat 57. ročníku Zlín Film Festivalu. V rámci filmového programu se jedna ze sekcí zaměří i na tvorbu autorů, kteří díky finanční podpoře z aukce klapek odstartovali svoji úspěšnou kariéru. Kromě toho bude v prostorách zámku připravena i retrospektivní výstava od sběratelů klapek. Vyjde také publikace mapující historii projektu, vzdává hold zajímavým autorům i dražitelům a zachycuje všechny dosud vytvořené klapky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků