Hlavní obsah
Skřítek Andrláček na úpatí Andrlova chlumu spokojeně vítal početné přicházející turisty. Foto: Stanislava Dvořáková

S Novým rokem, pevným krokem, vyrazili turisti na Andrlův chlum

Klub českých turistů v Ústí nad Orlicí připravil na úterý 1. ledna Novoroční výstup na Andrlův chlum, jehož dvacáté jubileum je vizitkou jeho oblíbené tradice.

Skřítek Andrláček na úpatí Andrlova chlumu spokojeně vítal početné přicházející turisty. Foto: Stanislava Dvořáková
S Novým rokem, pevným krokem, vyrazili turisti na Andrlův chlum

S povzdechem "Sotva přejdeš jedny hory, hned tu jsou zas jiné" končí turista výstup na kopec ve výši 559 m n. m. I když Andrlův chlum nepatří k žádnému horskému masivu, je jen předhůřím Orlických hor, svým věhlasem se stejně dotýká hvězd.

Však plošina ocelové konstrukce rozhledny, nazývané stříbrná krasavice, poskytuje panorama města a okolí, ale i výhled od Jeseníků až po Krkonoše. Již podvacáté sem na Nový rok přicházejí turisté z ústeckého okresu, Pardubického kraje i celé České republiky, pro které je neodmyslitelným mezníkem rozhraní dvou roků života.

Navštívit Andrlův Chlum znamená začít něco nového, krásného, neopakovatelného. A tak pravidelně přicházejí v mrazu, dešti, v sluncem zalitém dni, pochodníci s krosnou na zádech, cyklisti po zdolání 21 serpentin, lyžaři bílou stopou po stezce kolem kapliček, skotačící děti na sáňkách s rodinami a domácími mazlíčky, kočí na saních ze starých časů, jezdci na koních, ale sjíždějí se i motorkáři a autoturisté. Prostě pohled do okolí i vzdálených hor z rozhledny Andrlova chlumu musí tento den všichni zažít a nové album založit účastnickým listem.

Nejinak tomu bylo letošního 1. ledna, kdy navíc krásné slunné i teplé dny závěru prosince slibovaly nádherné užití dne Nového roku. Přesto ranní zklamání s šedivou oblohou střídající mrholení s deštěm nikoho z letitých návštěvníků od plánovaného výšlapu neodradilo.

Na novoroční pouť se opět vydalo přes tisíc účastníků z řad celých rodin, kdy opět saně a lyže byly nahrazeny kočárky, a to lesní stezkou po kapličkách, 21 serpentinami projeli cyklisté z Chocně a České Třebové i celé oddíly, motorkáři i osádky osobních aut těch, kteří ze zdravotních důvodů pěší výstup již nezvládají. V cíli na vrcholu se tak sešly všechny věkové kategorie, sedmiměsíčním chlapečkem počínaje, pětadevadesátiletým Jiřím Fišarem z České Třebové konče.

V útulném prostředí chaty Hvězda v předložených kronikách bylo možné se dočíst o historii dvacetiletého konání novoročních výstupů. Protože turisté nemyslí jen na sebe, je zde i záznam o humanitární akci. Kdo přispěje do pokladničky na pomoc handicapovaným občanům, obdrží mimo účastnického listu i novoroční čtyřlístek pro osobní štěstí v daném roce.

Novoroční maraton však čekal i na pořadatele pod vedením předsedy KČT Ústí nad Orlicí Milana Richtera, kdy od 11 do 18 hodin neúnavně museli vyplnit 1023 účastnických listů s potvrzením absolvování túry zhruba 25 čtyřnohých krasavců i s legendárním Snížkem, příslušníkem Richterovy rodiny, s lišáckým výrazem pod fousky: "Však já se svezu autem".

A tak po vlastních i cizím prostředku dopravy spokojené návštěvníky Andrlova chlumu neméně přívětivě vítalo město Ústí nad Orlicí mlhou prosvítajícími poutači POUR FÉLICITER 2019.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků