Hlavní obsah
Nadějný tým studentů prvního ročníku Technického lycea: Tomáš Baják, Marek Lačňák a Eliška Kurzerová postupuje do finále Robosoutěže 2017 Foto: Jana Slováková

Robot hodonínské průmyslovky postupuje do finále Robosoutěže 2017

Obrovský úspěch se podařil trojici studentů hodonínské Střední školy průmyslové a umělecké Tomáši Bajákovi, Markovi Lačňákovi a Elišce Kurzerové. Jejich sestrojený a naprogramovaný robot zdolal všechny nástrahy tratě a postupuje do celorepublikového finále.

Nadějný tým studentů prvního ročníku Technického lycea: Tomáš Baják, Marek Lačňák a Eliška Kurzerová postupuje do finále Robosoutěže 2017 Foto: Jana Slováková
Robot hodonínské průmyslovky postupuje do finále Robosoutěže 2017

Robosoutěž je určena pro tříčlenné středoškolské týmy z celé České republiky. Úkolem každého týmu je sestavit robota ze stavebnice LEGO® MINDSTORMS® tak, aby splnil zadanou soutěžní úlohu, a to co možná nejlépe.

Týmy své síly každoročně měří při společné soutěži sestrojených robotů ve čtyřech samostatných předkolech. Šest nejlepších týmů z každého předkola pak má možnost zúčastnit se velké finálové soutěže v Praze na Českém vysokém učení technickém.

Již třetím rokem se Robosoutěže zúčastnili i studenti hodonínské průmyslovky. A opět velice úspěšně. Na ČVUT v Praze v letošním ročníku Robosoutěže se jim znovu po roce povedlo ​vybojovat si účast ve finále.

Nadějný tým studentů prvního ročníku Technického lycea "Brain Masters" ve složení Tomáš Baják, Marek Lačňák a Eliška Kurzerová ve své premiéře obsadil skvělé druhé místo. A letos to byl obzvlášť tvrdý a nelítostný boj. Úkol "Střelnice" byl obtížný a kladl vysoké nároky na kreativitu soutěžících.

O náročnosti zadání svědčí i to, že mnoho týmů neuspělo ​vůbec a neprošlo ani do vyřazovacích bojů o postup. A co bylo vlastně úkolem robota? V časovém rozmezí 90 vteřin musel sestrojený a naprogramovaný robot každého týmu nejen sesbírat barevné míčky, které byly rozprostřeny po celém obvodu hracího stolu, ale rovněž tyto míčky přesně umístit do mezikruží - tehdy a jen tehdy získávalo jeho družstvo body.

„Náš robot nás dost potrápil, míčky, na které jsme robota připravovali měly jinou hmotnost než ty na soutěži, a tak jsme museli robota přizpůsobit novým podmínkám,” řekl po úspěšném předkole Tomáš Baják, student prvního ročníku technického lycea na hodonínské střední škole. „Ale bylo to pro všechny týmy stejné,” dodal vzápětí nadaný student.

„Tento tým je opravdu velice pracovitý a nadějný. Finále bude probíhat 15. prosince a už teď se těším na jejich netradiční a kreativní řešení. Věřím, že letos opět budeme sahat po nejvyšších příčkách,” hodnotí nadané programátory Vladimír Šereš, jejich učitel výpočetní techniky a programování, který školní týmy na soutěže každoročně velice úspěšně připravuje.

„Velkou motivací pro studenty jsou také skvělé ceny, které jsou pro ně už v předkolech Robosoutěže připraveny: mobilní telefon Samsung Galaxy nebo externí disk Western Digital či flash disk USB Corsair Voyager 32GB jsou lákadlem pro všechny technicky zaměřené studenty. A co teprve finálové ceny: Notebook HP Asteroid, tablet Samsung Galaxy či externí disk už dokáží vybičovat mladé programátory k extrémním výkonům,” dodal s úsměvem učitel hodonínské průmyslovky.

Další informace o Robosoutěži

Další informace o hodonínské průmyslovce

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků