Hlavní obsah
Režisér Zdeněk Dušek. Foto: Marek Malůšek

Režisér Zdeněk Dušek začal ve Slováckém divadle připravovat klasiku Mnoho povyku pro nic

Novou komedii, klasiku Williama Shakespeara z roku 1599 Mnoho povyku pro nic, začal ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti připravovat režisér Zdeněk Dušek. "Je to celosouborová komedie, velké obsazení, na což nejsem ve Slováckém divadle zvyklý, ale těším se," řekl režisér na zahajovací zkoušce.

Režisér Zdeněk Dušek. Foto: Marek Malůšek
Režisér Zdeněk Dušek začal ve Slováckém divadle připravovat klasiku Mnoho povyku pro nic

Zdeněk Dušek patří mezi osvědčené režijní tváře Slováckého divadla a dosud zde nastudoval sedm inscenací. Jeho poslední režií na uherskohradišťských prknech bylo v loňském roce oceňované drama Henrika Ibsena Nepřítel lidu.

„Mám s divadly, ve kterých pracuji, gentlemanskou dohodu, že když jim udělám komedii, dají mi příště vážnou věc a naopak. Je to pro mne taková jakási pracovní antikoncepce, abych nezačal užívat osvědčená klišé, kdybych stále dělal jeden žánr. Loni byl tedy čas dramatu a musím říct, že se mi na Ibsenovi pracovalo moc dobře. Teď přišel čas na komedii,” uvedl Zdeněk Dušek.

Jedna ze Shakespearových vrcholných veselých komedií (tzv. svátečních) spolehlivě baví diváky i tvůrce skrze tři hlavní dějové zápletky.

„Dvě jsou milostné – mladí snoubenci Hero a Claudio se mají brát, avšak jejich osudem neblaze zamíchá zlé nařčení z nevěry; zapřisáhlí odpůrci vdávání a ženění Beatrice a Benedick zase přes nejednu slovní bouři přece jen zdárně doplují do přístavu manželského; třetí zápletka přivádí na scénu komicky popletené strážce veřejného pořádku, kteří nevědomky a vlastně náhodou rozpletou nepříznivé nitky osudu a přispějí k dobrému konci, jak se na správnou komedii sluší,” prozradila dramaturgyně Slováckého divadla Iva Šulajová.

Slavný alžbětinec William Shakespeare (1564 - 1616) je právem nazýván největším dramatikem všech dob. Na svém kontě má přibližně 38 her, 154 sonetů, dvě dlouhé epické básně a několik dalších básní, z nichž některé jsou nejistého autorství. Jeho hry byly přeloženy do všech hlavních živých jazyků a jsou uváděny častěji než hry jakéhokoli jiného dramatika.

Ve Slováckém divadle se dosud Shakespeare hrál 22krát. Mnoho povyku pro nic tedy bude inscenací s pořadovým číslem 23 a na jeviště se vrací v historii divadla už podruhé.

„První premiéra komedie Mnoho povyku pro nic se uskutečnila 16. června 1960 v režii Jiřího Škobise. První hrou Williama Shakespeara ve Slováckém divadle byla komedie Sen noci svatojánské v režii Evžena Sokolovského. Premiéra se uskutečnila 26. února 1955,” doplnila Iva Šulajová.

Nové nastudování hry Mnoho povyku pro nic divadlo uvede v překladu Jiřího Joska. Scénu vytvoří Milan Popelka, kostýmy Sylva Zimula Hanáková. Hudbu skládá Daniel Fikejz a choreografie se ujme Hana Achilles. Dramaturgyní inscenace je Iva Šulajová. Premiéra je naplánována na 27. leden 2018.  

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků