Hlavní obsah
Muzikál Rebecca slibuje i pastvu pro oči. Foto: Martin Popelář

Rebecca se má stát nejočekávanějším hitem muzikálové sezóny v Ostravě

Velkolepá scéna, nádherné kostýmy, skvělá hudba, napínavý příběh a nevídané efekty. To vše slibuje mysteriózní muzikálové drama autorské dvojice Michael Kunze a Sylvester Levay Rebecca. Českou premiéru uvede 9. března Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě.

Muzikál Rebecca slibuje i pastvu pro oči. Foto: Martin Popelář
Rebecca se má stát nejočekávanějším hitem muzikálové sezóny v Ostravě

Příběh muzikálu začíná ve 20. letech minulého století málem jako červená knihovna. Zámožný anglický šlechtic Maxim de Winter se v Monte Carlu zamiluje do mladičké, nepříliš světaznalé dívky jen rok poté, co jeho půvabná a všemi zbožňovaná manželka Rebecca přišla nešťastnou náhodou o život při noční projížďce na člunu. Propukne nová láska, zazní svatební zvony, ale příběh teprve začíná.

Venkovské sídlo Manderley je němým svědkem mnoha podivných událostí. Dívce, kterou autoři muzikálu pojmenovali nezvykle „Já“, protože z jejího pohledu je celý příběh vyprávěn, je neustále připomínán dokonalý obraz bývalé paní. Zejména hospodyně sídla paní Danversová je Rebecce neskonale oddána. Psychologické drama bere dech svými dějovými zvraty a mnoha překvapeními…

Jeho autory jsou libretista Michael Kunze a skladatel Sylvester Levay, vůbec nejúspěšnější autorská dvojice muzikálového divadla pocházející z německého jazykového teritoria. Autoři se nechali inspirovat mysteriózním románem britské spisovatelky Daphne du Maurierové Rebecca (v češtině pod názvem Mrtvá a živá) a jeho filmovou adaptaci Alfreda Hitchocka.

„Záhy po premiéře ve Vídni byl muzikál uveden v řadě zemí a v blízké budoucnosti má být muzikál uveden také na Broadwayi. Celkově nashromáždily všechny inscenace na celém světě více než dva milióny diváků,“ uvádí šéf souboru Patrick Fridrichovský.

Muzikálová adaptace Rebeccy se stala jedním z nejúspěšnějších muzikálových titulů 21. století. Od své premiéry ve Vídni v roce 2006 se stala hitem již v jedenácti zemích světa.

Národní divadlo moravskoslezské uvádí inscenaci ve spolupráci s Vereinigte Bühnen Wien. Prestižní Spojené scény vídeňské jsou již více než čtvrtstoletí jedním z nejvýznamnějších producentů muzikálového divadla na světě. Náročná jednání o možnosti uvést muzikál Rebecca v NDM trvala téměř dva roky.

Ostrava tak bude vůbec prvním městem, kde muzikál v české premiéře zazní s českým textem Michaela Prostějovského, v hudebním nastudování Marka Prášila a v režii Gabriely Petrákové: „Rozhodně je to jeden z nejpropracovanějších titulů, se kterým jsem měla tu čest se potkat. Smekám před oběma autory, jak do detailu řeší každou scénu. I když někdy působí hudba efektně, což se v tomto žánru sluší, má to svůj pevný význam, hlubší smysl, který dobře dramaturgicky funguje."

Hudebním supervizorem se stal šéfdirigent VBW Koen Schoots, který v Ostravě osobně dohlédl na hudební přípravy inscenace.

Muzikálová podívaná slibuje být inscenací na hranici mnoha uměleckých disciplín. Tvůrci slibují velkolepou show, kde se prolínají složky divadla a filmu, kde diváci uvidí nevšední scénu, nádherné kostýmy, složité triky i náročné efekty.

V hlavních rolích se představí Veronika Prášil-Gidová / Martina Šnytová (Já), Tomáš Novotný / Lukáš Vlček (Maxim de Winter), Katarína Hasprová / Michaela Horká (Paní Danversová), Roman Harok / Tomáš Savka (Jack Favell) a řada dalších.

Muzikál Rebecca uvádí NDM Ostrava na scéně Divadla Jiřího Myrona a ve spolupráci s Vereinigte Bühnen Wien International GmbH.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků