Hlavní obsah
Štefan Margita se do projektu Klobouk dolu zapojil už v loňském roce. Foto: Dialog Jessenius

Projekt Klobouk dolů upozorní na boj proti rakovině řadou kulturních akcí

Sérii akcí, které mají připomenout a ocenit onkologicky nemocné, jejich blízké i ty, kteří o ně pečují, připravily na „růžový říjen“ společnosti Dialog Jessenius a Projekt 35. Pomyslný klobouk s nimi smeknou i módní návrhářka Liběna Rochová, zpěvák Dan Bárta, operní pěvec Štefan Margita a řada dalších.

Štefan Margita se do projektu Klobouk dolu zapojil už v loňském roce. Foto: Dialog Jessenius
Projekt Klobouk dolů upozorní na boj proti rakovině řadou kulturních akcí

Uskuteční se i módní přehlídka v pražském centru Opero, následovat bude sázení stromu, setkání s nádechem designu a vánoční koncert Štefana Margity.

Zajímavé akce se známými osobnostmi, ale zejména přímo s těmi, kteří denně čelí závažným onkologickým nemocem. To je „Klobouk dolů“, který vzdává hold těm, kteří nemoc prožívají, kteří o ně pečují, i těm, kteří jim pomáhají. „Věnován je jim měsíc říjen, kdy se tradičně připomíná boj proti rakovin prsu. Proto se nazývá také jako růžový měsíc nebo Pinktober,“ upřesnila docentka Petra Tesařová, předsedkyně správní rady Dialog Jessenius, o.p.s.

Ve spolupráci s ateliérem prof. Liběny Rochové a jejími studenty se 1. října uskuteční módní přehlídka v centru Opero. Na přehlídkovém mole se ukážou a oděvy předvedou přímo mladé pacientky, které onemocněly karcinomem prsu. Společenským večerem provede Iva Kubelková, vystoupí také zpěvák Dan Bárta.

Jen o dva dny později, 3. října, naváže další akce – sázení Stromu Olgy Havlové. Projekt „Klobouk dolů“ jej vysadí společně s Výborem dobré vůle Olgy Havlové a za podpory Prahy 5 v parku Portheimka.

Poslední říjnový den se pak pacientky sejdou s designéry a novináři v expozici soudobého designu La Gallery Novesta při setkání nazvaném „Fashion Rendez-Vous - Čas na krásu“.

Závěrečnou příležitostí, která připomene neúnavný boj a odhodlání onkologických pacientů a poděkuje všem, kteří jim s jejich starostmi a problémy pomáhají, bude 23. listopadu vánoční koncert operního pěvce Štefana Margity v Kostele svatých Šimona a Judy na Starém Městě.

PROJEKT 35 o.p.s vznikla v roce 2005 na Onkologické klinice 1. LF UK a VFN jako komplexní program péče o pacientky s karcinomem prsu do 35 let. Ve spolupráci s Masarykovým onkologickým ústavem v Brně a řadou českých a moravských pracovišť byla vybudována dobře fungující záchranná síť pro mladé pacientky. Projekt 35 se zaměřuje jak na registr nemocných, jehož výstupy se odráží v léčebných postupech pod dohledem multidisciplinárních týmů, tak i ve snaze o časnou diagnostiku nemoci a psychologickou i sociální pomoc pacientkám. 

DIALOG JESSENIUS o.p.s. vznikla v roce 2009 s cílem rozšířit informovanost široké veřejnosti o závažných onemocněních, jejich průběhu a léčbě a tím zlepšit komunikaci mezi zdravotníky a pacienty. K hlavním projektům patří Centrum informací onkologického pacienta při Onkologické klinice FN Motol a publikace edukativních DVD pod názvem Průvodci onemocněním. Kampaň Ruce na prsa a aktivity pod názvem Hlidej.se zaměřenými na prevenci a motivaci k zodpovědnému přístupu k vlastnímu zdraví.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků