Hlavní obsah
ilustrační foto z minulého ročníku Foto: archiv NPÚ

Přes sedmdesát památek chystá Hradozámeckou noc plnou překvapení

Popáté se uskuteční poslední srpnovou sobotu Hradozámecká noc, pořádaná za podpory Národního památkového ústavu. Letos se do ní zapojilo 74 kulturních památek. Rok je u památkářů ve znamení rodu pánů z Kunštátu, hlavně pak Jiřího z Poděbrad. Proto hlavní oslavy ponese zámek Kunštát.

ilustrační foto z minulého ročníku Foto: archiv NPÚ
Přes sedmdesát památek chystá Hradozámeckou noc plnou překvapení

Poslední srpnová sobotní noc znamená už tradičně vrchol prázdninové sezóny, který Národní památkový ústav slaví nočním otevřením řady hradů a zámků s komponovanými programy, divadlem, hudbou, světelnými efekty a dalšími akcemi plnými romantiky.

Letos, kdy se Hradozámecká noc uskuteční již popáté, bude jejím centrem státní zámek Kunštát. Lidé však mohou přijít oslavovat na dalších 73 hradů a zámků a klášterů.

Od šermířů po příjezd krále

Letošní rok se nese ve znamení pánů z Kunštátu, akce je pojmenována Kolébka sjednocené Evropy. Uplynulo pět set padesát let od mise husitského krále Jiřího z Poděbrad, který oslovil západoevropské panovníky s nabídkou sjednocení Evropy. Idea se ale nelíbila, zejména ve Francii, navíc Jiří měl stále potíže při panování v Čechách.

Oslavy na zámku Kunštátě vypuknou již ve 14 hodin; celé odpoledne bude nabité  divadelními představeními, šermířskými souboji a vystoupením fakírů. Můžete si vyzkoušet mušku při střelbě na dobové střelnici, prohlédnout si za doprovodu mistra Matěje katovské náčiní a zažít atmosféru ve vojenském ležení. Znít k tomu bude dobová hudba i košilaté boccacciovské historky.

„Po 18. hodině přijede na Kunštát král Jiří z Kunštátu a Poděbrad se svou družinou; k oslavám se připojí a nechají se rozptýlit turnajem, šermíři, kejklíři a úderem půlnoci velkou ohňovou show a ohňostrojem,“ informovala mluvčí NPÚ Mgr. Jana Tichá.

Objekty zapojené do Hradozámecké noci jsou roztroušeny po celé republice, určitě si vyberete ten svůj v okolí. Jen aby bylo dobré počasí, řada akcí bude pod širým nebem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků