Hlavní obsah
Z kroniky SDH Výrov-Hadačka. Foto: Jan Vodrážka

Před sto lety vyhořela část obce Výrov

Obecní úřad Výrov a Sbor dobrovolných hasičů Výrov-Hadačka pořádají v sobotu 6. srpna od 14 hodin před kaplí ve Výrově vzpomínkovou akci u příležitosti 100. výročí vyhoření části obce Výrov.

Z kroniky SDH Výrov-Hadačka. Foto: Jan Vodrážka
Před sto lety vyhořela část obce Výrov

"1. srpna 1911 kolem desáté hodiny dopoledne vyšel oheň ze stodoly pana Petra Vodrážky ve Výrově. Odtud se rychle šířil na další stavení, během čtvrt hodiny bylo v plamenech několik hospodářských usedlostí. Celkem shořelo deset stavení od základů a čtyři stavení částečně. Mimo jiné shořelo i stavení čp. 1 pana Václava Vopata, který v té době byl starostou obce. Sbor dobrovolných hasičů Výrov-Hadačka s dalšími 17 sbory se zúčastnil hašení tohoto požáru, ale pro velký žár se stříkačky nemohly dostat brzy k ohni. Shořela spousta cenných věcí, zásoby slámy a dokonce i dobytek. Následující rok se sbor snažil o obnovu vesnice, a proto byla jeho činnost omezena. Avšak roku 1912 hořela opět stodola pana Václava Vopata," lze se dočíst v kronice místního sboru dobrovolných hasičů.

V sobotu 6. srpna ve 14:00 by měla ředitelka Muzea a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici PhDr. Irena Bukačová pohovořit o historii obce se zvláštním zaměřením na období před 100 lety. Poté si účastníci akce budou moci vyslechnout vyprávění o historii hašení požárů od Mgr. Jiřího Fáka.

Ve 14.45 předvede SDH Křečov zákrok historickou stříkačkou z roku 1899 a následně SDH Kralovice ukázku současné moderní hasičské techniky.

Od 15.00 zahraje k poslechu i tanci Jan Kubík z Obory. Po celou dobu akce bude otevřena výrovská kaple, kde budou vystaveny historické dokumenty a fotografie s tematikou obce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků