Hlavní obsah
Petr Šabach s natrženou občankou. Foto: Adam Halmoši

Praha 6 otevírá festival Literáti z naší čtvrti

Víte, kde bydleli Jaroslav Seifert nebo Karel Toman? Kde Ladislav Fuks napsal světové dílo Pan Theodor Mundstock a kde trávil dětství Jiří Stránský? Kde Zdeněk Mahler sedával s Josefem Škvoreckým?

Petr Šabach s natrženou občankou. Foto: Adam Halmoši
Praha 6 otevírá festival Literáti z naší čtvrti

Seznámit se s dvacítkou významných literátů posledních sta let z Prahy 6, s jejich díly a životními příběhy můžete díky unikátnímu projektu Literáti z naší čtvrti.

Od 15. května začínají dvě speciální výstavy na dvou místech - ve Skleněném paláci na náměstí Svobody a v Památníku národního písemnictví v Pélleově ulici 20. Program vedle dvou výstav nabízí dále 3 komentované procházky, 4 speciální besedy a 3 soutěže.

„Z dvaceti literátů, které projekt představuje, je hned sedm z nich čestnými občany městské části Praha 6. Tento projekt Praha 6 pořádá i proto, že chceme, aby se školáci i dospělí dozvěděli, že je to právě Praha 6, která se může pochlubit zvučnými jmény české i světové literatury jako jsou Jaroslav Seifert, Václav Havel, Josef Škvorecký a v současné době Zděnek Mahler nebo Jiří Stránský a odhalit jim jejich pestrý život a tvorbu,“ řekla Marie Kousalíková, starostka městské části Praha 6.

„Literáti z naší čtvrti je projekt, který vzniká ve spolupráci Památníku národního písemnictví, Městské částí Prahy 6 a Porte o.s. Nabízí dvojí pohled – na místa, kde literáti žili, a zároveň na předměty a rukopisy z archivu muzea. Jde tak o jedinečnou příležitost propojení těchto dvou míst paměti,“ uvedl Zdeněk Freisleben, ředitel Památníku národního písemnictví.

Právě na výstavě v Památníku národního písemnictví může veřejnost vůbec poprvé uvidět například natrženou občanku Petra Šabacha nebo obálku jeho rukopisu novely Občanský průkaz.

Návštěvníci si budou moci prohlédnout také ukázky dopisů Václava Havla jeho první manželce Olze, originály kreseb výtvarníka a spisovatele Petra Nikla nebo předměty osobní pozůstalosti „zuřivého reportéra“ E. E. Kische (pero, kalamář, pouzdro na cigarety a další).

Dvě výstavy doplňuje bohatý doprovodný program. Sérii živých akcí zahájí vernisáž, na níž, ve vzpomínce na Josefa Škvoreckého, zahraje Jiří Stivín.

Zájemci budou moci požádat o autogram Jiřího Stránského, Jiřího Suchého, Petra Šabacha a Ivana Vyskočila.

Všestranný umělec Petr Nikl, nejmladší z autorů prvního ročníku, se s akcí doslova spojí 22. května on-line z New Yorku a společně se Simonou Babčákovou „zahrají“ z knihy Divňáci z Ňjújorku.

Setkání bratří Jiřího a Ondřeje Suchých proběhne týden poté. O radosti bude beseda s Jiřím Stránským, který v zahradě Památníku národního písemnictví zavzpomíná na těžké i krásné časy a zároveň přečte ukázky ze svých knih.

Komponovaný večer v Písecké bráně bude patřit nejen Petru Šabachovi, ale i dvornímu scénáristovi Jana Hřebejka, Petru Jarchovskému a v neposlední řadě Ivanu Hlasovi, který dorazí samozřejmě s kytarou.

Posledním z literátů tohoto ročníku, který se představí v rámci besedy ve Skleněném paláci, bude Zdeněk Mahler, vynikající vypravěč a zábavný společník.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků