Hlavní obsah
Foto: Adam Halmoši

Praha 6 ocenila detektiva, který zasahoval u ukopaného bezdomovce

Místostarosta městské části Praha 6 Jan Záruba v úterý předal mimořádné ocenění detektivovi Václavu Štulcovi, který jako první zasahoval 21. července u smrtelného incidentu na Hradčanské, při kterém po napadení agresorem zemřel bezdomovec.

Foto: Adam Halmoši
Praha 6 ocenila detektiva, který zasahoval u ukopaného bezdomovce

Policie dostala od radnice čtyři nové soupravy alkohol testerů Dräger 7510 za bezmála 220 tisíc korun pro místní oddělení – Břevnov, Dejvice, Ruzyně a Vokovice.

Detektiv detailně popsal první minuty po napadení.

„Pokoušel jsem se, aby se napadený muž postavil. Silně z něj byl cítit alkohol. Klekl jsem si k němu a řekl mi už jen, že byl napaden a pak už příliš nereagoval. Celou dobu jsem se věnoval tomu, jestli neztrácí vědomí, jestli dýchá, což bylo v pořádku a zavolal jsem záchranku. Mezitím jsem „vytěžoval“ jednoho svědka, který jako jediný asi z původních čtyř lidí na zastávce zůstal. Ten mi řekl, že do muže kopali a bili ho. Pak už přijela policie a záchranka. Napadený měl jen zakrvácený nos, ale jinak na něm žádné zranění vidět nebylo. Neschopnost komunikace jeho jsem přisuzoval opilosti, bohužel nikdo nemohl tušit, že ten člověk má vnitřní krvácení,“ řekl Václav Štulc, detektiv z osmého oddělení obecné kriminality, Služba kriminální policie a vyšetřování - PČR OŔ Praha I.

Napadený muž nakonec zemřel, agresor z místa utekl. Policie po útočníkovi pátrala několik hodin. Nakonec byl po třetí hodině odpoledne dopaden v Suchdole.

„Detektivův zásah, kdy poskytoval pomoc a zároveň vyslechl přítomného svědka od něhož zjistil detailní popis pachatele, pomohl k tomu, že byl násilník ještě v den incidentu odpoledne dopaden. Takovéto brutální napadení nemá v Praze 6 obdoby. Smrt kvůli 350 korunám je mimořádnou ukázkou lidského hyenismu,“ řekl Záruba.

Policii poděkovala také sestra zemřelého. „Nebyl tak úplně bezdomovec v pravém slova smyslu, k tomuto způsobu života se dostal až po rozvodu, kdy zůstal sám a zabíjel čas pitím, které měl v oblibě již dlouhou dobu a které bylo příčinou jeho rozvodu. Byli jsme každý měsíc v kontaktu, snažil se pracovat, chodit na brigády a i přes léčení v léčebně se vracel k pití. Je mi nesmírně líto, že umřel tak brutálním způsobem, nebyl to žádný zlodějíček a průšvihář, byl to obyčejný člověk, hodný, pracovitý, šikovný a ve střízlivém stavu neobyčejně vtipný. Děkuji Vám moc, za pomoc při dopadení vraha,“ napsala.

Detektiv upozornil na lhostejnost veřejnosti. „Chápu, že ty lidi, kteří mě žádali o to, abych mu nějak pomohl, už mu nemohli pomoct stejně jako já, ale mohli mu pomoct ve chvíli, kdy tam na něj útočník skákal, kdyby tam zasáhli, byli tam tři čtyři lidi, to by stačilo. Nikdo z nich nezavolal policii,“ řekl Štulc.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků