Hlavní obsah
Zleva odborný asistent Tom Kotík, kurátor sbírek Mgr. Michal Lazorčík a kurátorka a autorka projektu Adéla Matasová, která pronesla úvodní slovo Foto: Hana Jakubčíková Sádlíková

Práce studentů a pedagogů zaplnily Sýpku na Klenové výstavou Art dialog - Meziprostory 2018

Galerie Klatovy/Klenová, příspěvková organizace Plzeňského kraje, v sobotu 29. září otevřela v Sýpce na Klenové výstavu Art dialog – Meziprostory 2018. Bienále mezinárodního sympozia pro absolventy vysokých uměleckých škol je přehlídka výtvarného umění, která se koná jednou za dva roky.

Zleva odborný asistent Tom Kotík, kurátor sbírek Mgr. Michal Lazorčík a kurátorka a autorka projektu Adéla Matasová, která pronesla úvodní slovo Foto: Hana Jakubčíková Sádlíková
Práce studentů a pedagogů zaplnily Sýpku na Klenové výstavou Art dialog - Meziprostory 2018

Slavnostní vernisáž zahájil kurátor sbírek a výstav Mgr. Michal Lazorčík, který poděkoval všem účastníkům sympozia a sponzorům. Úvodní slovo k výstavě pak pronesla kurátorka a autorka projektu Adéla Matasová.

„Jsme velmi rádi, že jste nás přišli navštívit v tak hojném počtu. Mezinárodní sympozia vysokých škol Galerie Klatovy/Klenová mají dlouhou tradici. Počáteční stav můžeme datovat už do 90. let minulého století iniciativou tehdejší kurátorky Heleny Hrdličkové, která mne přizvala ke spolupráci prostřednictvím UMPRUM v Praze. Tematický název Doteky nás provázel po dobu čtyř setkání, které jsem zdokumentovala zajímavými katalogy. Doteky se střídaly s mezinárodní akademií s názvem Mapování prostoru. Každý kurátor této galerie přinesl do programu něco nového. V podobně se utvářejícím technickém celku pokračovali kurátoři Marcel Fišer a Pavel Vančát pod názvem Start point, což trvá dodnes.

Po delší odmlce současná ředitelka galerie Hana Kristová nejen že podpořila znovu vzniklé mezinárodní bienále vysokých škol, tentokrát s názvem Meziprostory, ale na základě evropského fondu pro regionální rozvoj rozvinula projekty příhraniční spolupráce se Svobodným státem Bavorsko s tématem Land art. Aktivitu tentokrát garantuje Západočeská univerzita v Plzni s kompetencí prof. Jiřího Beránka. V podobné česko-bavorské spolupráci proběhl druhý ročník Komiksového sympozia s vydáním obsáhlé dokumentace formou katalogu,” řekla Adéla Matasová.

Poté autorka projektu představila všechny školy, které se sympozia zúčastnily. „Tentokrát k nám přijeli z USA z Univerzity of Utah prof. Lenka Konopasek a její studenti Etsuko Kato a Joshua Graham, z VŠ výtvarných umění v Bratislavě prof. Jany Hojstričové studenti Zuzana Pustaiová a Michal Huba, z Katedry sochařství a prostorové tvorby na Fakultě výtvarných umění Akademie umění v Banské Bystrici prof. Miroslav Brooš a jeho studenti Juraj Gramantík a Filip Pecha, z Akademie výtvarných umění v Praze prof. Milena Dopitová a studentky Dorota Vašíčková a Barbora Volfová a nakonec z brněnského Ateliéru tělového designu Fakulty výtvarných umění prof. Lenka Klodová a studenti Kristína Reisová a Marie Zandálková. Jak napovídá sám název Art dialog – Meziprostory, jedná se hlavně o komunikaci, dialog mezi studenty a profesory vysokých škol. Jde o výměnu názorů a pedagogických zkušeností na mezinárodní úrovni,” upřesnila Matasová.

„A protože jsem ještě nic neřekla o tom, z čeho se skládá výstava, a sama jsem velmi překvapena tím, jak mladá generace se neuvěřitelně zajímá o ekologii a sociální podmínky, které jsou v dnešní době tak diskutované, chtěla bych vás vyzvat, abyste hovořili a vedli dialog se studenty a profesory formou komentované prohlídky,” dodala Adéla Matasová.

Poté všichni vystoupili do nejvyššího patra sýpky, kde návštěvníci vernisáže mohli vést dialog s autory vystavených prací.

Na sympoziu vznikla díla, která jsou vystavena v Sýpce a jejím okolí až do 31. října.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků