Hlavní obsah
centrála potrubní pošty v Krajské nemocnici T. Bati Foto: Nikola Hofmanová

Potrubní pošta stále pomáhá nemocnicím v přepravě

Potrubní pošta není zdaleka historickou záležitostí, jak by se mohlo na první pohled zdát. Nejčastěji se používá ve zdravotnických zařízeních, kde zrychluje přepravu biologických vzorků k laboratorním vyšetřením. V Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně přepraví potrubím denně celkem 900 transportů.

centrála potrubní pošty v Krajské nemocnici T. Bati Foto: Nikola Hofmanová
Potrubní pošta stále pomáhá nemocnicím v přepravě

Ve zlínské nemocnici funguje potrubní pošta od roku 1999. Postupně se rozšiřovala, nyní má tři linky s jednou řídící centrálou.

„Systém zajišťuje v areálu nemocnice přepravu především biologického a drobného materiálu, léků nebo dokumentů mezi odděleními, vše se děje pomocí přepravních pouzder,” komentoval systém potrubní pošty ekonomicko-provozní náměstek KNTB Ing. Vlastimil Vajdák a dodal, že potrubní pošta propojuje 12 nemocničních objektů.

Hmotnost zásilky může být až 1 kg, rychlost je zhruba 6 metrů za vteřinu. Potrubní rozvod je v budovách veden většinou v podstropních částech, mimo objekty v tepelných kanálech nebo v zemi. Celková délka rozvodu je 1,5 km. Celý systém je napojen na centrální počítač a obsluha má možnost sledovat chod pouzder. Potrubní pošta funguje na principu proudícího vzduchu pomocí dmychadel tam i zpět, díky výhybkám se pak rozvětvuje do jednotlivých budov.

Potrubní pošta funguje od roku 2011 také ve Vsetínské nemocnici, konkrétně v budově s oddělením patologie a centralizovanými laboratořemi. V Uherskohradišťské nemocnici je plánována v nové budově interny.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků