Hlavní obsah
Při náročných operacích na specializovaných pracovištích se spotřebuje velké množství krevního materiálu. Foto: Foto Archiv - Lenka Pokorná

Potřeba transfúzních přípravků roste, počet nových dárců ale stagnuje

Transfúzní oddělení Nemocnice České Budějovice letos pravděpodobně dosáhne rekordního počtu odběrů krve, bezmála 19 tisíc. Přesto lékaři uvítají každého nového dárce. Potřeba transfúzních přípravků a plazmy pro dále vyráběné krevní deriváty totiž neustále roste.

Při náročných operacích na specializovaných pracovištích se spotřebuje velké množství krevního materiálu. Foto: Foto Archiv - Lenka Pokorná
Potřeba transfúzních přípravků roste, počet nových dárců ale stagnuje

„Počet prvodárců neboli nových dárců krve se dlouhodobě pohybuje zhruba na úrovni deseti procent. Z toho vyplývá, že stabilní dárci jsou odebíráni častěji než v minulosti. Snažíme se proto odběry maximálně přizpůsobit potřebám nemocnic. Na internetu zveřejňujeme aktuální potřeby odběrů v týdenních intervalech a k přihlášeným dárcům operativně přizváváme dárce podle aktuální potřeby. Preferujeme, aby doba skladování krve byla co nejkratší a maximálně přizpůsobená potřebám nemocnic,“ uvedl primář Transfúzního oddělení Nemocnice České Budějovice, a. s. MUDr. Petr Biedermann.

Zejména dárci, kteří jsou schopni reagovat na akutní potřebu nemocnic a na vyzvání se dostavit, jsou pro lékaře a zejména pro pacienty skutečným „klenotem“. Především v létě se totiž dramaticky zvyšuje počet těžce zraněných lidí po úrazech různého druhu. Ti jsou navíc soustřeďováni v českobudějovickém traumacentru, kde pak potřeba krve prudce roste.

„Jedna velká havárie, kdy je více zraněných, už dokáže situaci vychýlit z normálu. Pak oslovujeme registrované dárce a za jejich krev jsme vděčni víc, než kdykoli jindy,“ poznamenal primář MUDr. Biedermann.

Růst počtu dárců i odběrů je naprosto nezbytnou potřebou celého jihočeského zdravotnictví. Českobudějovická nemocnice disponuje celou řadou specializovaných center (traumacentrum, kardiocentrum apod.), kde jsou léčeni nejtěžší pacienti z celého regionu a která mají vysoké nároky na spotřebu krve.

Transfúzní oddělení Nemocnice České Budějovice, a. s. navíc zásobuje základními krevními přípravky nejen svou domovskou nemocnici, ale také nemocnice v Českém Krumlově, Prachaticích a Strakonicích. Speciálními přípravky pak zásobuje i další nemocnice v Jihočeském kraji. V případě nutnosti i nemocnice v Plzeňském kraji a na Vysočině.

„V této souvislosti zde existuje jedno velké ale. V současné době jsou všichni těžcí pacienti ze všech okresů kraje soustředěni do Českých Budějovic. Výroba transfúzních přípravků pro ně je ale uskutečňována z velké části pouze prostřednictvím dárců z Českobudějovicka, takže českobudějovičtí dárci jsou častěji odebíráni, než dárci z jiných oblastí regionu. Domnívám se proto, že do budoucna by tato zátěž měla být rovnoměrněji rozložena,“ dodal primář MUDr. Biedermann.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků