Hlavní obsah
poutní místo Christkindl Foto: Vratislav Konečný

Poštmistra Ježíškovy pošty v rakouském Christkindlu už bolí ruce

Již po jedenašedesáté otevřel vánoční poštovní úřad 4411 v Christkindlu u rakouského Steyeru své brány. Nápor zájemců o vánoční poštu je obrovský, prodrat se k razítkujícímu je výkon. Zaměstanci nejen odesílají přímo poštu, ale také odpovídají na dětské dopisy Ježíškovi.

poutní místo Christkindl Foto: Vratislav Konečný
Poštmistra Ježíškovy pošty v rakouském Christkindlu už bolí ruce

Nával jako u nebeských bran

Krajina je téměř bukolická, barokní kostelík na návrší, nádherně zasněžený jako na ladovských obrázcích. Ač normálně poutní místo, se začátkem adventu je tu nával jako u nebeských bran.

Vánoční pošta byla otevřena v roce 1950, tenkrát tu orazítkovali 42 tisíc dopisů a pohlednic, v minulém roce číslo přesáhlo již dva miliony. Je to podobné jako na české „ježíškovské“ poště na Božím Daru.

Buch, orazítkovat, buch namočit razítko, buch orazítkovat a ještě stále poslouchat různé dotazy. Poštmistr připomíná dobře namazaný a rozjetý stroj, ale trochu uvnitř pobublávající. Tady vám to jen orazítkují, v hotelu vedle kostela nebo na lavicích na vyhlídkové terase u stánku s punčem, svařeným vínem a opečenými delikatesami, si můžete v klidu svou pohlednici napsat.

Velký je zájem o obálky s příležitostnými razítky. Pohlednice se dají na úřad i poslat, stačí přiložit známku a napsat na obálku dopisu Postamt A-4411 Christkindl Osterreich.  

Voskový zázrak ustavil poutní místo

Kdo se nechce ze Steyru trmácet pěšky, může využít starých poštovních autobusů, jezdí z města ve velmi krátkých intervalech. Poutní místo Christkindl bylo založeno 1702, kdy tu začali stavět kostel.

Prvopočátky uctívání jsou z roku 1695, kdy těžce nemocný kapelník Ferdinand Sterl uložil do smrkového kmenu voskovou figurku jezulátka. Sošku po několik týdnů navštěvoval, a jak to bývá, zázračně se uzdravil. To nemohlo zůstat bez povšimnutí a církev dala zázraku jasný řád. Vše uvidíte v poutním kostele, s mimořádně nádherným oltářem.

V Christkindlu jsou také nádherné jesličky. Zde si vystojíte další frontu, ale stojí to za to, venku si dejte chleba se špekem a šňaps.

Steyer, malebné městečko, známé svou zbrojovkou, má nádherné adventní trhy, stánky jsou zaměřeny na lidová řemesla. Na zámku je velmi vkusná vánoční výstava rukodělných prací.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků