Hlavní obsah

Policisté varují před falešnými výběrčími na tříkrálovou charitu

Novinky, Vratislav Konečný

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Na lidské solidaritě s potřebnými si každoročně chtějí "namastit kapsu" i podvodníci předstírající výběrčí darů. Pokud vás někdo takový osloví, obraťte se na policii, tito šejdíři dělají špatné jméno opravdové charitě.

Foto: Vratislav Konečný

ilustrační foto

Článek

Od 1. do 14. ledna potkávají Pražané v ulicích skupinky koledníků, kteří v rámci největší dobrovolnické akce budou vybírat peníze pro nemocné, handicapované, seniory, matky v tísni a další sociálně znevýhodněné skupiny. Část sbírky je také určena na humanitární pomoc do zahraničí.

„Každý rok se v souvislosti se sbírkami najde mnoho lidí, kteří chtějí štědrost druhých využít ve svůj prospěch. Věnujte prosím pozornost, komu své peníze svěřujete. Legální sbírka podléhá jasně daným pravidlům, v případě Tříkrálové musí být vedoucím skupinky dospělá osoba vybavená průkazem koledníka,” informovala mluvčí Městské policie Praha Irena Seifertová.  

Jak dále poznáte, že je dobročinná sbírka legální? Každá dobročinná sbírka musí mít oficiální povolení vydané písemně příslušným krajským úřadem. Dobrovolník, který na ulici peníze od kolemjdoucích vybírá, musí mít u sebe kopii tohoto povolení. 

Musí být schopný předložit plnou moc k provádění veřejné sbírky. Plnou moc vydává právnická osoba, která veřejnou sbírku organizuje. Musí být opatřena pořadovým číslem a podpisy statutárních orgánů a razítkem právnické osoby konající veřejnou sbírku.

Musí být zřejmé, na jaké charitativní účely vybraná finanční hotovost přispívá.

 Zapečetěné kasičky, do kterých se hotovost ukládá, musejí být vždy neporušené.

Reklama

Výběr článků

Načítám