Hlavní obsah
Celkový pohled na obnovenou fontánu Foto: Dagmar Šnajdarová

Po 140 letech vytryskla z Bakchovy fontány bučovického zámku opět voda

Ve čtvrtek 10. dubna ve 14 hodin byl slavnostně obnoven provoz kompletně zrestaurované Bakchovy fontány na nádvoří zámku v Bučovicích. Slavnosti se zúčastnili nejen významní hosté, ale v hojném počtu i místní občané.

Celkový pohled na obnovenou fontánu Foto: Dagmar Šnajdarová
Po 140 letech vytryskla z Bakchovy fontány bučovického zámku opět voda

Bakchova fontána na zámku v Bučovicích, která se právem řadí mezi pozoruhodné sochařské výtvory období manýrismu, nepatří do původní renesanční podoby objektu, ale byla vytesána až v roce 1635. Autorství je přisuzováno Giovannimu Giacomu Tencallovi.

Jde o kompozici okřídlených mořských panen sedících na delfínech, dračích hlav chrlících vodu a bohatě tvarované mušle s postavou bakchanta ve vrcholu. Na rekonstrukci čekala historická fontána stojící na nádvoří bučovického zámku už několik století.

Podle dostupných informací má za sebou už několik menších oprav. V roce 2013 se podařilo Bakchovu fontánu kompletně zrestaurovat, včetně obnovení vodního režimu

První podnět k záchraně fontány přišel v roce 2007 od samotných obyvatel města v čele se zpěvákem Bobem Frídlem, který v Bučovicích žil. Po domluvě s tehdejším kastelánem Pavlem Eclerem uspořádali první Koncert pro zámeckou fontánu, který se konal na nádvoří zámku. V následujících letech se koncerty opakovaly.

Také Město Bučovice pořádalo několik let veřejné sbírky na obnovu fontány a nemalými finančními dary přispěla řada firem zejména z Bučovic, ale také např. místní občané.

V roce 2009 byly nashromážděny finanční prostředky potřebné na přípravnou dokumentaci a také byla zahájena I. etapa restaurátorských prací. V roce 2011 firma EDP Komořany prostřednictvím Města Bučovice věnovala na opravu fontány částku 1,8 miliónu korun. Po velikém úsilí se nakonec podařilo získat pomocí benefičních koncertů, veřejných sbírek a sponzorských darů částku 1,95 mil. korun a práce na obnově mohly začít naplno.

Celková rekonstrukce fontány stála zhruba 3,4 miliónu korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků