Hlavní obsah
Centrum baroka je určeno nejen odborné veřejnosti, ale především všem těm, kteří chtějí poznat dobu baroka takovou, jaká skutečně byla. Foto: KÚ Plzeňského kraje

Plzeňský kraj otevřel Centrum baroka v Mariánské Týnici

Ve středu 15. června bylo slavnostně otevřeno nové Centrum baroka v Mariánské Týnici, a to v prostorách bývalého proboštství, kde sídlí též Muzeum a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici.

Centrum baroka je určeno nejen odborné veřejnosti, ale především všem těm, kteří chtějí poznat dobu baroka takovou, jaká skutečně byla. Foto: KÚ Plzeňského kraje
Plzeňský kraj otevřel Centrum baroka v Mariánské Týnici

Centrum vzniklo z iniciativy Plzeňského kraje v rámci jeho projektu Západočeské baroko. Součástí Centra baroka je expozice Baroko a jeho svět. Kromě ní se veřejnost může těšit na přednáškové cykly, konference a workshopy věnované nejrůznějším oblastem života barokní doby.                                                                                                                              

„Západočeské baroko, především barokní umění, a to malířství, architektura a sochařství, patří k nejvýznamnějším památkovým a kulturně historickým hodnotám Plzeňska. Jeho kvality a kulturní odkaz akcentoval i minulý rok, ve kterém byla Plzeň hlavním městem evropské kultury,” řekl při otevření nového Centra baroka Jaroslav Šobr, radní pro oblast kultury, památkové péče a neziskových organizací .

„Muzeum a galerii severního Plzeňska v Mariánské Týnici zvolil Plzeňský kraj za sídlo Centra baroka díky jeho architektonickým kvalitám i dosavadním odborným aktivitám,” dodal.

Centrum baroka zhodnotí a využije stávající prostory, které poskytnou zázemí pro odbornou, ediční a vzdělávací činnost. Přednáškové cykly budou pokrývat jednotlivé obory barokního života a vzdělanosti od výtvarného umění, duchovní život, přes barokní osobnosti, život ve městech, na zámcích a v klášterech, až po barokní krajinu, zahradní umění a základy vědy (geologie).

K atraktivitě bezpochyby přispěje poznání barokní módy, numismatiky, vojenství, zbraní a uniforem, barokní topografie, školství a vzdělání, múzická umění až po barokní každodennost a rodinný život. Spolupráce s partnery z paměťových a vzdělávacích institucí přispěje k vytvoření hodnotného programu pro odbornou i laickou veřejnost.

Součástí Centra baroka je též nově otevřená expozice Baroko a jeho svět, která je zaměřena "na odkaz doby, která výrazným způsobem poznamenala jak českou krajinu dominantami jedinečných staveb, tak duši lidí, kteří dokázali vnímat díky umění, hudbě a literatuře duchovní hodnoty a kulturní tradice," uvedla Alena Svobodová, vedoucí odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu KÚPK, která vznik Centra baroka i celého projektu Západočeské baroko iniciovala.

Centrum baroka je určeno nejen odborné veřejnosti, ale především všem těm, kteří chtějí poznat dobu baroka takovou, jaká skutečně byla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků