Hlavní obsah
Galerie Lauby. Ostrava 18.12.2014. Martin Kochan : PETráž Foto: Josef Zajíc

PETráž Martina Kochana dočasnou součástí podloubí Ostravského muzea

V nadsázce platí, že instalace Martina Kochana otevřena vernisáží 15. prosince pod názvem PETráž, odstraňuje bariéru mříže v podloubí Ostravského muzea tím, že staví bariéru novou a nápadnější. Konstatoval to kurátor výstavy Tomáš Knoflíček.

Galerie Lauby. Ostrava 18.12.2014. Martin Kochan : PETráž Foto: Josef Zajíc
PETráž Martina Kochana dočasnou součástí podloubí Ostravského muzea

Je nemožné, aby se návštěvník Ostravského muzea či náhodný kolem jdoucí nezastavil, aby zhlédl zajímavou výstavu Petra Kochana PETráž v Galerii Lauby.

Stěna je barevná a snáze - a snad i úspěšněji než její předchůdce - fixuje pohled diváka. Ten již nemá potřebu těkat v průzorech mříže, aby odhalil to, co se nachází na druhé straně, protože se mu ještě před tím vnucuje nová uhrančivější skutečnost v podobě barevné stěny volně asociující abstraktní vitráž. Její přitažlivost násobí i fakt, že se před každým návštěvníkem rozsvítí.

„V konečném důsledku to znamená, že spíše než k novoplatonským představám a světelné symbolice (jako tomu bylo u středověkých vitráží) odkazuje k šalebnému ozáření zbožního světa, v němž se křiklavost snoubí s laciností. Instantní povahu instalace umocňuje i užitý materiál. Barevné sklo suplují PET láhve s původní limonádovou náplní, které nejenže akcentují význam instalace ve smyslu poutače, ale výmluvně zosobňují i řetězec návyků současné hyperkonzumní společnosti ve smyslu posloupnosti rutinních úkonů: kup - spotřebuj - vyhoď!" vysvětlil kurátor Tomáš Knoflíček.

Na rozdíl od reklamy ale Kochanova instalace nic nesděluje, ani nenabízí. Odkazuje sama na sebe. Je na divákovi, aby instalaci prožil a udělal si vlastní názor.

Martin Kochan (1981) žije a pracuje v Trnavě. Je absolventem Pedagogické fakulty Trnavské univerzity a FAVU VUT v Brně, ateliéru sochařství Michala Gabriela. Vyjadřuje se prostřednictvím sochy, akční malby, fotografie či performance. Ve své tvorbě se nejčastěji zaobírá kulturními stereotypy současné společnosti, včetně aktuální politické situace, přičemž závažnost témat obvykle vyvažuje značnou porcí ironie, humoru či subverze.

Výstava PETráž  Martina Kochana v Galerii Lauby potrvá do 25. ledna 2015. Galerie je volně přístupná 24 hodin denně.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků