Hlavní obsah
Vernisáž výstavy Příběhy v Nové Pace. Zleva: ředitelka MKS Romana Martincová, Pavlína Gardianová a Šimon Kalousek Foto: Archiv Pavlíny Gardianové

Pavlína Gardianová vypověděla své Příběhy něžnými tahy štětcem

Výstavy obrazů Pavlíny Gardianové jsou v jejím rodném Podkrkonoší vždy očekávanou společenskou událostí. Nebylo tomu jinak ani v případě té s názvem Příběhy, která byla slavnostně zahájena vernisáží 21. ledna v Městském kulturním středisku v Nové Pace.

Vernisáž výstavy Příběhy v Nové Pace. Zleva: ředitelka MKS Romana Martincová, Pavlína Gardianová a Šimon Kalousek Foto: Archiv Pavlíny Gardianové
Pavlína Gardianová vypověděla své Příběhy něžnými tahy štětcem

Navštívit ji můžete i vy a okusíte, jaké to je, když v chladných dnech vás zahřeje něco krásného na duši, a to se rozlije po celém těle. Přesně tak působí obrazy Pavlíny Gardianové na většinu smrtelníků. Neváhejte však dlouho, výstava potrvá už jen do 17. února.

Vernisáž slovem i hudbou zpříjemnil Šimon Kalousek, který se nechává už nějaký čas malířčinou tvorbou inspirovat a říká, že: „Obrazy od Pavlíny jsou vizuálně krásné samy o sobě. Mě jako muzikanta a skladatele ale navíc velmi inspirují i hudebně - člověk se na ně chvíli dívá a už mu v hlavě znějí a rodí melodie. I proto vždy s potěšením zahraji a zazpívám na její výstavě.”

Kalouskovy vlastní skladby Druhé zrození a Malíř z Montmartru byly přímo nacítěné na tvůrčí duši samotné malířky. Prozradil, že druhou jmenovanou skladbu složil přímo pro ni, malířku, kterou políbil něžný surrealismus. Zazněla také píseň Dívka z obrazu od Karla Gotta, kterou si Pavlína Gardianová již před léty zamilovala a nejen ona, ale i hosté byli neskrytě dojatí.  

Příběhy jsou jubilejní výstavou, která je exkurzem do posledních dvou dekád malířčiny tvorby. Výchozím bodem pro výběr děl byla její první výstava v Městském kulturním středisku v Nové Pace, kterou zahajoval sám akademický malíř Vladimír Komárek. Každý její obraz v sobě ukrývá osobní příběh z jejího velice zajímavého života.

Pro Romanu Martincovou, ředitelku Městského kulturního střediska v Nové Pace je prý jubilejní výstava více než příjemným setkáním přátel a zastavením se v mrazivém dni a říká: „Kdo vidí malířku Pavlínu Gardianovou poprvé, ihned ho napadne spojitost s Andělem a opravdu se může zdát, že tato jemná a křehká žena si do Staré Paky odskočila z planety, kde tančí víly ve zvlněné trávě a hrají si s jednorožci, ale opak je pravdou. Pavlína je ženou rozhodnou, stavící se k životu pevně a přímo čelem,“ řekla na adresu malířky ředitelka Martincová. 

Na dotaz, jak by obrazy charakterizovala, odpověděla bez zaváhání a s jistotou: „Obrazy jsou hluboce emotivní, na první pohled tajemné, skrývající nitro duše ženy, osloví nejen energeticky jemně laděné jedince,“ míní Romana Martincová.

Výstava obrazů Příběhy přilákala celou řadu obdivovatelů obrazů Pavlíny Gardianové. Nechyběli ani přátelé z uměleckých kruhů a blízcí, kteří přímo zaplavili křehkou malířku, o které se často hovoří jako o něžné surrealistce, květinami a společně s ní a plnými doušky vychutnávali skvělou atmosféru.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků