Hlavní obsah
Foto: Štěpánka Friedrichová

Paměť jsme my aneb Netradiční divadelní představení v nádražní hale

V neděli 27. ledna se odehraje v centrální hale Masarykova nádraží od 19 hodin netradiční divadelní představení. Děti ve věku 10-17 let ztvární šest příběhů na téma holokaustu ze sbírky Paměť národa.

Foto: Štěpánka Friedrichová
Paměť jsme my aneb Netradiční divadelní představení v nádražní hale

Praha se tak letos poprvé připojí k evropským velkoměstům, která si tímto netradičním způsobem připomenou Mezinárodní den památky obětí holokaustu.

Patnáct dětí, z nichž některé navštěvují kroužky Stanice techniků Domu dětí a mládeže hl. m. Prahy, nazkoušelo s dlouholetou pracovnicí této organizace, Tamarou Pomoriški, divadelní představení, jehož příběhy vznikly na základě setkání dětí s pamětníky těchto strašných událostí - loučení s rodinou, odjezdy do neznáma, ukrývání před transportem v cizí zemi, věznění v koncentračním či pracovním táboře. 

Autentičnost představení podtrhne skutečnost, že děti, které v něm hrají, jsou ve stejném věku, v němž byli sami pamětníci, když do jejich života zasáhla druhá světová válka.

Ani místo nebylo vybráno náhodně – všichni pamětníci se v době války ocitli na nádraží, odkud putovali vlaky od svých rodin do neznáma – do cizích zemí, k cizím rodinám, některé do koncentračních táborů.

Projekt vznikl díky spolupráci neziskové organizace Post Bellum a Stanice techniků DDM hl. m. Prahy s nizozemskou organizací Theater Na de Dam. Ta přibližuje události druhé světové války formou divadelních představení dětí a mládeže od roku 2010. Podobná představení, která připomenou Mezinárodní den památky obětí holokaustu, se konají ve stejný den – 27. ledna – i v Budapešti, Berlíně, Kodani, Amsterodamu a dalších městech.

Představení je pro širokou veřejnost přístupné zdarma. Repríza se odehraje na tomtéž místě ve čtvrtek 31. ledna od 19 hodin.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků