Hlavní obsah
MUDr. Daniel Matouš ordinuje v nové poradně pro pacienty s kardiostimulátory. Foto: archiv nemocnice

Pacienti s kardiostimulátorem mají na Novojičínsku novou poradnu

Pacienti z Novojičínska s kardiostimulátorem už nemusí dojíždět za specializovanou péčí do jiných měst. Lékařský dohled nově zajišťuje specializovaná poradna Nemocnice Nový Jičín. Aktuálně funguje jednou týdně, a to ve čtvrtky dopoledne.

MUDr. Daniel Matouš ordinuje v nové poradně pro pacienty s kardiostimulátory. Foto: archiv nemocnice
Pacienti s kardiostimulátorem mají na Novojičínsku novou poradnu

Zdravotníci nové poradny nabízejí především pooperační kontroly po implantaci kardiostimulátoru, konzultace a pravidelné kontroly kardiostimulátorů, které jsou v rámci ochrany zdraví pacientů nezbytné. „Na Novojičínsku evidujeme desítky pacientů s kardiostimulátory, kteří doteď museli na pravidelné kontroly dojíždět do desítky kilometrů vzdálených měst. Věřím, že služby nové poradny uvítají,“ říká lékař poradny Daniel Matouš.

Zájemci o péči v nové poradně se mohou objednávat na telefonním čísle 601 157 625. Žádanka není potřeba, ale je vhodné si s sebou přinést protokol z poslední kontroly a identifikační průkazku kardiostimulátoru.

S kardiostimulátorem dnes chodí po ulicích desítky tisíc Čechů. Každoročně se v České republice provede víc než šest tisíc implantací trvalého kardiostimulátoru, který řeší problém s pomalým srdečním rytmem. Díky kardiostimulátoru mohou tito lidé žít plnohodnotný život, ovšem pod lékařským dohledem

Mezi nejčastější důvody k implantaci trvalého kardiostimulátoru patří zpomalení srdeční frekvence, kdy puls klesá pod hodnotu 40 tepů za minutu. V těchto případech je pacientům pod kůži při chirurgickém zákroku implantován malý přístroj napojený na podklíčkovou žílu. Žilou je pak vedena elektroda do srdeční komory či síně, kde v případě slabé činnosti srdce stimuluje jeho činnost.

„S implantovaným kardiostimulátorem může pacient prožívat plnohodnotný život. Většinou je schopen dělat téměř vše, co dělal před implantací. Vhodné je ale vyhýbat se kontaktním sportům, u kterých by mohlo dojít k přímému zásahu kardiostimulátoru, neprovozovat střelbu, pokud se puška opírá o rameno, kde je implantován kardiostimulátor a nedoporučuje se používat obloukovou svářečku. Při rehabilitaci pak pacienti nemohou podstupovat magnetoterapii či iontoforézu a nemohou vstupovat do prostor, kde se vytváří silné elektromagnetické pole,“ vyjmenovává vybraná omezení pacientů Matouš. 

Zároveň pak musí každý pacient s kardiostimulátorem absolvovat i pravidelné kontroly nejen svého zdravotního stavu, ale také technického stavu kardiostimulátoru a především jeho baterie. „Stav baterie se kontroluje při každé kontrole, a to pomocí programéru. Obecně je životnost baterie kardiostimulátoru okolo šesti let. Pokud nám programér ohlásí blížící se vybití baterie, je potřeba ji vyměnit. Vzhledem k tomu, že je baterie pevně zalita v kardiostimulátoru, musí se vyměnit vždy celý přístroj. Tento výkon, reimplantace kardiostimulátoru, je však již daleko jednodušší než prvotní implantace. Elektrody totiž zůstávají a vyměňuje se pouze samotný přístroj,“ vysvětluje Matouš.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků