Hlavní obsah
Vít Roleček (William Shakespeare) a Izabela Firlová (Viola) v inscenaci Zamilovaný Shakespeare. Foto: Radovan Šťastný

Ostravu navštíví Zamilovaný Shakespeare, divadelní adaptaci filmu režíruje Radovan Lipus

Romantickou komedii Zamilovaný Shakespeare uvede v premiéře ve čtvrtek 6. dubna Národní divadlo moravskoslezské. V překladu Jitky Sloupové a v režii Radovana Lipuse se v hlavních rolích představí mladí herci Vít Roleček a Izabela Firlová.

Vít Roleček (William Shakespeare) a Izabela Firlová (Viola) v inscenaci Zamilovaný Shakespeare. Foto: Radovan Šťastný
Ostravu navštíví Zamilovaný Shakespeare, divadelní adaptaci filmu režíruje Radovan Lipus

Cesta divadelní adaptace slavného stejnojmenného oscarového filmu Zamilovaný Shakespeare nebyla vůbec snadná. NDM se tak může pyšnit tím, že je teprve třetím divadlem v České republice, kde budou moci diváci tuto inscenaci zhlédnout. Do souboru činohry se jako režisér také vrací někdejší kmenový režisér činohry Radovan Lipus, ke spolupráci si přizval dramaturgyni a dramatičku Lenku Lagronovou.

Hra vznikla podle stejnojmenného filmu, ověnčeného sedmi Oscary. William Shakespeare se marně pokouší dopsat hru, která se má už brzy začít zkoušet, ale zklamání z nešťastné lásky ho brzdí v rozletu. Seznámí se však s krásnou Violou (která se v převlečení za muže uchází o roli v jeho dramatu) a začne se rodit jedna z jeho nejslavnějších her Romeo a Julie.

Děj se točí kolem zkoušení nového textu, lásky mezi Williamem Shakespearem a Violou de Lesseps, i faktu, že ženy nesměly v alžbětinské době hrát divadlo. Kromě herecké družiny do příběhu zasahují divadelní ředitelé, cenzoři, Shakespearovi kolegové dramatici, jakož i sama královna Alžběta, která divadlo tajně navštěvuje a je jeho velkou fanynkou…

Tato divadelní adaptace, jejímž autorem je (podle původního scénáře Marca Normana a Toma Stopparda) britský dramatik a scenárista Lee Hall, ale není pouze mistrovskou hrou s fakty a fikcí ze života Williama Shakespeara na pozadí romantického příběhu nešťastné lásky. Zamilovaný Shakespeare je především, jak proklamují tvůrci, velkou oslavou divadla.

Přestože film Zamilovaný Shakespeare (1998) slavil velké úspěchy, cesta k jeho uvedení na divadelních jevištích byla poměrně dlouhá. Světová premiéra se uskutečnila až v červenci 2014 v londýnském Noel Coward Theatre v režii proslulého britského filmového a divadelního režiséra Declana Donnellana.

Po ostrovních úspěších se konečně uvolnila cesta uvést tuto hru také u nás – po české premiéře (12. listopadu 2016) v Městském divadle Brno ji uvede i Ostrava. Mimochodem, dílo Williama Shakespeara je citováno v překladech Jiřího Joska

S touto inscenací se do Národního divadla moravskoslezského vrací někdejší kmenový režisér činohry Radovan Lipus, jenž bude se souborem činohry spolupracovat poprvé od svého odchodu z angažmá v roce 2008: „Poprvé inscenuju Shakespeara, i když oklikou. Mě baví pomyšlení, že se k němu dostávám až v padesáti, že jsem ho celý život programově nedělal, protože jsem o něj neměl strach, neboť se o něj vždycky někdo postará a udělá ho,“ uvádí Radovan Lipus.

Na scéně Davida Baziky a v kostýmech Ha Thanh Špetlíkové se divákům dále představí David Viktora (Marlowe), Jan Fišar (Burbage), Tomáš Jirman (Henslowe), Petr Houska (Wessex), Anna Cónová (Královna Alžběta), Jiří Sedláček (Fennyman), Vladimír Polák (Ned) a další.

Ostravská premiéra se uskuteční 6. dubna v 18.30 hodin v Divadle Jiřího Myrona.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků