Hlavní obsah
Wapiti evropský netroubí jako běžní jeleni, ale píská Foto: P. Vlček

Ostravskou zoo se nese naléhavé vábení jelena wapiti

Největší jelen na světě, wapiti, je zrovna v plné říji v ostravské zoologické zahradě. Své rozbouřené hormony dává hlasitě najevo jakoby pískáním, které nelze přeslechnout. V devítihlavém stádě jsou čtyři chovné samice, jedna loňská a tři mláďata, dva samečci a holka.

Wapiti evropský netroubí jako běžní jeleni, ale píská Foto: P. Vlček
Ostravskou zoo se nese naléhavé vábení jelena wapiti

Paroží váží téměř dvacet kilo 

Tento statný jelen obývá lesy východní Asie a západu Severní Ameriky. Samec wapiti dosahuje hmotnosti až 450 kg. Jeho hlavu zdobí mohutné paroží, které může u nejstatnějších samců vážit až 18 kg. V době říje se hlasitě ozývá. Spíše než troubení ale připomíná jeho hlas pískání (na rozdíl od mnohem hlubšího hlasu našeho evropského jelena).

„V zoo chováme asijský poddruh wapiti sibiřský (Cervus canadensis sibiricus), který zatím nepatří v přírodě k ohroženým druhům, nicméně v zoologických zahradách je chován velmi vzácně. Momentálně přebývá jen v několika institucích v Evropě. V ostravské zoo je dokonce chován nejdéle ze všech druhů jelenovitých, a to od roku 1964. Od roku 2012 vede Zoo Ostrava Evropskou plemennou knihu wapiti sibiřského,” informovala mluvčí zoo Šárka Nováková.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků