Hlavní obsah
Ostravské Hradčany. Foto: Josef Zajíc

Ostravské Hradčany se již těší na turisty

Zveme vás na procházku oblastí, jejichž specifické panorama zachycující Dolní oblast Vítkovic s vysokopecním závodem a dolem Hlubina je nazýváno s nadsázkou Ostravské Hradčany.

Ostravské Hradčany. Foto: Josef Zajíc
Ostravské Hradčany se již těší na turisty

Na procházkovou trasu jsme byli vybaveni helmami a průvodkyně Jana Ottová nám přiblížila historii, současnost a budoucnost této oblasti.

Počátky jámy dolu Hlubina se datují do roku 1852. Těžba vysoce kvalitního černého uhlí byla zahájena v roce 1863. Těžní jáma dosáhla postupně hloubky 1022,6 metru a těžní věž ční do výšky 49,8 metru. Vedle ní byla vyhloubena odvětrávací jáma. Postupně byly dobudovány na svou dobu velmi moderní objekty potřebné pro těžbu uhlí.

Ve stejné oblasti již v roce 1828 rozhodl olomoucý arcibiskup Rudolf o výstavbě vysokých pecí ve Vítkovicích. První vysoká pec č. 1 byla v provozu již v roce 1836. Postupně začala pracovat i koksovna. Tím vznikl ojedinělý výrobní komplex: těžba kvalitního černého uhlí, příprava uhlí, výroba koksu a výroba surového železa.

V současné době se již v dole Hlubina netěží. Poslední vozík uhlí byl vyvezen 30. června 1992. Nepracuje ani koksovna. Vysoké pece po 170 letech nepřetržité výroby surového železa ukončily svoji činnost v roce 1998.

Celý komplex byl v roce 2002 prohlášen za národní kulturní památku. Bude se dále revitalizovat. Intenzivně probíhá oprava a renovace 1. vysoké pece a plynojem se přebudovává na Kongresové centrum pro 1200 lidí, koncertní sál, galerii, muzeum.

Turistická sezona v industriálním prostředí Dolní oblasti Vítkovic bude zahájena 1. května. Hlavní novinkou letošní prohlídkové sezony bude zpřístupnění kompresorovny dolu Hlubina.

Procházkové trasy začínají od vrátnice Dolu Hlubina na Místecké ulici u tramvajové zastávky Důl Hlubina. Jezdí zde tramvaje č. 1, 2. Prohlídka začíná vždy v sobotu a v neděli od 10.00, 12.00, 14.00 a 16.00 hodin. Cena vstupného je 80 Kč pro dospělé a 40 Kč pro děti.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků