Hlavní obsah
Bývalý Bauhaus, dnes Městská galerie Plato. Foto: Josef Zajíc

Ostravská galerie Plato má dobudováno zázemí

Unikátní soubor uměleckých děl, který zároveň tvoří funkční zázemí ostravské městské galerie Plato, je kompletní. Od 18. dubna 2018 do dubna 2019 se tu vystřídalo 17 umělců z devíti zemí, aby společně vytvořili díla, která lze každodenně využívat.

Bývalý Bauhaus, dnes Městská galerie Plato. Foto: Josef Zajíc
Ostravská galerie Plato má dobudováno zázemí

Prostor bývalého Bauhausu o rozloze 5000 metrů čtverečních, který je od dubna 2018 novým sídlem zmíněné galerie, uchopili kurátoři galerie jako prázdné plátno.

Podle Jakuba Franka z galerie Plato začali ten prostor postupně zaplňovat. Vybírali renomované umělce, kteří se běžně nepohybují v oblasti designu nebo architektury, a společně s nimi vytvořili jednotlivé funkční zóny, které pojmenovali struktury.

„V galerii za rok vznikla knihovna, šatna, bistro, galerijní prodejna, informační a návštěvnické centrum, kino, zahrada a divadelní scéna. Tedy vše, co k provozu potřebuje současná výstavní instituce a její publikum. Místo ryze funkčních objektů tu však návštěvníci používají umělecká díla,” dodal Jakub Frank

Namísto nákladné rekonstrukce využila galerie genia loci původní budovy a naplnila jej užitnými instalacemi, které vznikly v rámci šestidílného výstavního cyklu nazvaného Dočasné struktury.

„Pozvat firmu, která by do haly vestavěla skutečnou galerii, by jistě bylo jednodušší. My jsme se ale rozhodli nic si neusnadňovat a postupovali jsme tak, jak vzniká opravdové umělecké dílo - v čase, růstem, chybami, korekcemi,” řekl ředitel galerie Plato Marek Pokorný a dodal: „I v evropském světovém kontextu výjimečný postup nám umožnila velkorysost a osvícenost zřizovatele a podpora Ministerstva kultury.”

„Plato nyní může udělat další krok a nastavit se na nový start. Struktury se stanou nedílnou součástí všech dalších výstav a programů a dotvoří jejich jedinečné vyznění, aniž by na ně pravidelný návštěvník musel upínat pozornost. Už 15. května Plato zahájí nový dlouhodobý programový projekt re:bauhaus, kterým se připojí k celosvětovým oslavám stého výročí umělecké školy Bauhaus,” doplnil informace Jakub Frank.

Plato je nová, dynamická a otevřená instituce založená městem Ostrava. Aktuální podoby současného (vizuálního) umění zprostředkovává od roku 2016. Konečným sídlem budou zrekonstruovaná památkově chráněná městská jatka.

Další informace: www.plato-ostrava.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků