Hlavní obsah
Foto: Lucie Drahošová

Osm nových přístrojů zajistí bezpečný spánek novorozenců v Nemocnici Nový Jičín

Životně důležité přístroje pro sledování dechu čerstvě narozených dětí získalo dětské oddělení Nemocnice Nový Jičín, která patří do skupiny AGEL. Celkem osm nových monitorů dechu v celkové hodnotě přesahující 16 tisíc korun předala zástupcům nemocnice Nadace Křižovatka.

Foto: Lucie Drahošová
Osm nových přístrojů zajistí bezpečný spánek novorozenců v Nemocnici Nový Jičín

Nové monitory budou hlídat jak čerstvě narozené děti, které je automaticky dostávají do postýlek, jež mají maminky na oddělení šestinedělí u sebe, tak děti v kojeneckém věku hospitalizované na dětském oddělení Nemocnice Nový Jičín.

Monitor dechu je umístěný pod matrací dítěte. Hlídá nejen zástavu dechu, ale také apnoické pauzy (bezdeší) a jakékoliv nepravidelnosti dechu děťátka a okamžitě spustí alarm, aby přivolal pomoc zdravotnického personálu nebo rodiče, který může v případě potřeby včas poskytnout dítěti první pomoc.

„Maminky by měly pro jistotu monitory v domácím prostředí používat zhruba do jednoho roku věku dítěte, poté se již syndrom náhlého úmrtí neobjevuje,“ míní primářka dětského oddělení Nemocnice Nový Jičín MUDr. Andrea Kudělková.

V České republice umírá na syndrom náhlého úmrtí (SIDS) každým rokem okolo deseti dětí. Jedna z uváděných příčin tohoto syndromu může být drobná změna v mozku dítěte, která vede k problémům s dýcháním či krevním oběhem. Pokud se k takovéto anomálii přidá některý z rizikových faktorů, může dojít k úmrtí dítěte.

Monitory dechu pro Nemocnici v Novém Jičíně zajistila Nadace Křižovatka z prostředků poskytnutých společnostmi MAYER CZ a ERI – český bezdrát.

„Oslovujeme firmy a společnosti, které jsou regionálně blízké obdarovávané nemocnici nebo je s nemocnicí pojí osobní příběh z jejich vlastního rodičovství a setkání se SIDS. Společně se nám daří zajišťovat postupné obnovování těchto citlivých přístrojů v nemocnicích téměř v celé ČR,“ popsala Štěpánka Pokorníková, ředitelka Nadace Křižovatka.

Cena nového monitoru dechu je okolo 2000 korun, v Nemocnici Nový Jičín si jej ale díky spolupráci s Nadací Křižovatka mohou rodiče za 900 korun zapůjčit, a to na šest měsíců. Lidé zde mají jistotu, že se jim do rukou dostává správně fungující přístroj.

„Maminky chtějí často ušetřit a kupují monitory z druhé ruky, ale nikdy nevíte, jak se k nim původní majitel choval. Senzor může ztratit citlivost a taková podložka by se již neměla používat. Po dvou letech používání navíc dochází k přirozenému opotřebení senzoru, který tak nemusí být spolehlivý,“ doplnila primářka Kudělková s tím, že přístroje určené k zapůjčení procházejí pravidelným servisem. „A pokud by monitor během doby zapůjčení přeci jen přestal fungovat, maminkám jej u nás na místě okamžitě vyměníme za jiný přístroj,“ dodala primářka.

„Ráda bych touto cestou poděkovala Nadaci Křižovatka i všem soukromým firmám a ostatním dárcům, kteří přes nadaci monitory darovaly. Pomohou tak zachránit život nejednomu dítěti,“ uzavírá primářka MUDr. Kudělková.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků