Hlavní obsah
Klapka od Radomily Trojanové Foto: Zlín Film Festival

Originální filmové klapky opět zavítají do Mladé Boleslavi

Již 19. ročník projektu Salonu filmových klapek, který je tradiční součástí Zlín Film Festivalu, zavítá při své Klapka tour opět do Mladé Boleslavi. Od pátku 14. dubna bude kolekce těchto jedinečných děl k vidění ve ŠKODA Muzeu. Návštěvníci si je zde budou mít možnost prohlédnout až do 1. května.

Klapka od Radomily Trojanové Foto: Zlín Film Festival
Originální filmové klapky opět zavítají do Mladé Boleslavi

Úkolu vytvořit z obyčejné dřevěné klapky výjimečné umělecké dílo se letos zhostil rekordní počet výtvarníků.

„V kolekci tvořené 138 klapkami nechybí tradičně ani skvosty od známých umělců jako jsou Olbram Zoubek, Boris Jirků, Ilja Hartinger, Kateřina Miler a další tradiční přispěvatelé,“ uvádí členka správní rady nadačního fondu FILMTALENT ZLÍN a umělecká ředitelka festivalu Markéta Pášmová a upřesňuje: „Nově ale dostali prostor také mladí, začínající výtvarníci a absolventi uměleckých škol.

Autoři mají možnost sami vybírat techniku zpracování i téma filmové klapky. „Letos bylo pro umělce inspirací třeba  hlavní téma festivalu nebo také festivalový Zlín a jeho atmosféra,“ říká Markéta Pášmová a dodává: „Ze zkušenosti z předchozích let víme, že k oblíbeným patří klapky známých výtvarníku zvučných jmen, které bývají velmi úspěšné při následné aukci klapek.“

Letos se v premiéře mohou zájemci zapojit do dražby také na dálku. Jednu z klapek totiž nabídnou její organizátoři zájemcům prostřednictvím aukčního portálu Aukro. Tradiční aukce 19. ročníku Salonu filmových klapek potom proběhne v neděli 29. května ve Zlíně.

Celkový výtěžek věnuje nadační fond FILMTALENT ZLÍN na podporu autorských snímků studentů filmových škol a dalších začínajících tvůrců. V roce 2015 putovaly na základě soutěže o finanční podporu audiovizuální nebo vizuální tvorby prostředky ve výši 800 tisíc korun na vznik 14 projektů - výstav, dokumentárních, hraných a animovaných filmů.

Kompletní kolekce 19. Salonu filmových klapek bude v Mladé Boleslavi vystavena do 1. května. Poté se přesune do Brna a Zlína.

SALON FILMOVÝCH KLAPEK

Projekt vznikl v roce 1998 jako doprovodná aktivita Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež ve Zlíně. Za dobu jeho existence bylo vydraženo 1920 filmových klapek, které se v mnoha případech staly součástí uměleckých sbírek ctitelů výtvarného i filmového umění. Projekt Salon filmových klapek disponuje ochrannou známkou autorských práv, a tak zachovává výjimečnost a originalitu jednotlivých uměleckých děl.

Výtěžek z jejich aukce slouží k finanční podpoře výroby filmů - jak hraných, tak i animovaných a dokumentárních. V průběhu 18 let vzniklo díky projektu 228 audiovizuálních studentských děl a v mnoha případech vznik těchto absolventských filmů odstartoval filmovou kariéru začínajících tvůrců.

„Klapka TOUR 2016“

15. 3. – 28. 3. 2016 - Praha, Divadlo Hybernia

2. 4. – 12. 4. 2016 - Olomouc, Galerie Bohéma 

14. 4. – 1. 5. 2016 - Mladá Boleslav, Škoda muzeu

4. 5. – 23. 5. 2016 - Zlín, OZC Zlaté jablko 

5. 5. – 22. 5. 2016 - Brno, Galerie Dílo

16. 5. – 22. 5. 2016 - Praha, Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR, klapky ze soukromých sbírek

26. 5. – 28. 5. 2016 - Zlín, Kongresové centrum 

Aukce klapek proběhne v neděli 29. května od 13.00 hodin ve Velkém sále Kongresového centra ve Zlíně.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků