Hlavní obsah
Časová schránka (v popředí) - vzkazy budoucím generacím jsou připraveni vložit starostka města Šárka Škrabalová a zástupce České mincovny. Foto: Dana Ehlová

Opočno oslavilo 950 let a poslalo vzkazy těm, kteří budou slavit jeho tisícovku

Úctyhodných 950 let od první zmínky nalezené v Kosmově kronice si 9. června připomněli v Opočně. A celodenní oslava se povedla po všech stránkách. Zapojily se místní spolky, školy, hudební uskupení, proběhl křest knihy Opočno ve fotografiích, otevřely se památky, byla představena časová schránka.

Časová schránka (v popředí) - vzkazy budoucím generacím jsou připraveni vložit starostka města Šárka Škrabalová a zástupce České mincovny. Foto: Dana Ehlová
Opočno oslavilo 950 let a poslalo vzkazy těm, kteří budou slavit jeho tisícovku

Moderní 3D technologie dala vzniknout časové schránce ve tvaru zvětšeniny opukového kamene pocházejícího přímo z Opočna. Opuku přitom zvolili tvůrci záměrně, neboť název města je odvozen od názvu kamene - opoka totiž znamenalo kámen či skála. Útroby zajímavého "pouzdra" zaplní vzkazy budoucím generacím i přání, aby k otevření došlo až v roce 2068, kdy město završí 1000 let.  

Centrem oslav se stalo historické centrum Opočna - Trčkovo náměstí. Program odstartovali členové TJ Sokol, kteří provedením společné skladby prokázali, že na všesokolský slet jsou dobře připraveni. Pak své umění předvedli žáci základní i umělecké školy. 

Následoval multižánrový hudební maratón, kdy pódium patřilo místním i regionálním hudebním skupinám - postupně vystoupila dechová hudba Opočenka, ÚHOS, Tomy, Stará parta, Band-a-ska, Čí je to vina? a 4 watty. Program zpestřily filmové spoty z činnosti spolků či rozhovory se zajímavými Opočeňáky.   

Značnému zájmu návštěvníků se těšily opčenské památky a zajímavé budovy. K prohlídce se otevřel kostel Narození Páně s křížovou cestou, kostel Nejsvětější Trojice, Mariánský kostelík se zvonicí, dále základní škola čp. 11, Kodymův národní dům, Sokolský dům a modlitebna Českobratrské církve evangelické.

Mimořádně byly zpřístupněny i hrobky rodu Trčků a Colloredo-Mansfeldů nebo dnes už bohužel prázdné zámecké pivovarské sklepy (pivo se zde naposledy uvařilo 1. března 1933). Pozornost poutal i čerstvě zrekonstruovaný dům č. 55, kde vznikne muzejní expozice - právě zde v podkroví bude uložena časová schránka.

U příležitosti výročí 950 let vydalo město také pamětní minci. Pro zájemce ji jablonecká mincovna v různých provedeních razila přímo na oslavách.

Sobota 9. červen se tedy zapíše do historie města jako sváteční den, kdy Opočenští společně oslavili velké výročí. A že se jim to nadmíru podařilo, není pochyb. 

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků