Hlavní obsah
Francouzský den 25. 6. 2019 na Pernštýnském náměstí v Pardubicích Foto: Francouzská Aliance Pardubice

Opera studio Praha zve do Pardubic

Opera studio Praha přijíždí do Pardubic, aby 25. června na Pernštejnském náměstí uvedla Open Air Opera Gala ve francouzsko-české spolupráci.

Francouzský den 25. 6. 2019 na Pernštýnském náměstí v Pardubicích Foto: Francouzská Aliance Pardubice
Opera studio Praha zve do Pardubic

Opera studio Praha byla vytvořena po vzoru zahraničních operních studií tak, aby podporovala začínající profesionální umělce nejen operního žánru. Klade důraz na zahraniční spolupráci už od svého základu, a jejím cílem je dávat příležitost mladým umělcům na počátku jejich kariéry.

První představení od Opera studio Praha byla Anne, beze strachu hledět na nebe ve švýcarsko-české spolupráci. V loňském roce diváci zaznamenali Časoplet od Lukáše Sommera, který bude možné opět vidět v únoru 2020 v rámci Festivalu Opera 2020.

Letos Opera studio Praha přijíždí do Pardubic, aby 25. června na Pernštejnském náměstí uvedlo Open Air Opera Gala ve francouzsko-české spolupráci. Společně s Moravskou filharmonií Olomouc, Francouzskou Aliancí Pardubice a podporou Francouzské ambasády, Francouzského Institutu v Praze, města Pardubice, Pardubického kraje, Homea Clilic, Eurovia Vinci, Faurecia, firmy E-identity a Bauset připravila oslavu 20 let od založení Francouzské Aliance Pardubice.

Den začne v 10:00 Francouzským jarmarkem. Francouzští a čeští obchodníci nabídnou gurmánské speciality a francouzské produkty. Celý den bude provázený pestrými aktivitami.

V 18:00 program vyvrcholí koncertem připraveným spolkem Opera studio Praha s Moravskou filharmonií Olomouc pod vedením švýcarského dirigenta Sébastiena Bagnouda, kterého jste mohli vidět v divadle v DJKT v Plzni, s Pražskou Filharomonií PKF, filharmonií Brno či v rámci jeho pravidelného angažmá v Opéra du Rhone ve Valais.

Na programu jsou díla, jako je první ouvertura Bizeta, kterou složil, když mu bylo pouhých 17 let. Ouvertura in La je jednou z jeho prvotin, a až do 30. let 20. století zůstávala bez většího povšimnutí. Zazní ale též díla z nejznámějších jako Carmen, Werther či Offenbachův Cancan či Panenka (od narození Offenbacha uplynulo 20. 6. 2019 200 let). Koncert bude v poloscénickém provedení, kdy sólisté budou vystupovat v kostýmech připravených chráněnými dílnami CEDR Pardubice, na návrhy Zity Miklošové.

Evu Kývalovou, českou sopranistku, uslyšíte v roli Offenbachovy Panenky na klíček, Anitu Jirovskou v roli Carmen, francouzský tenor Richard Bousquet se představí v roli Werthera a v neposlední řadě neujde Vaší pozornosti ani Toreador Aurélien Pernay.

Na závěr zůstává nezanedbatelný bod, a to pantomima, neboť představuje jeden z dalších společných bodů mezi Českou republikou a Francií. Jeden z nejznámějších představitelů pantomimy, francouzsko-český Jean-Gaspard Deburau alias Jan Kašpar Dvořák, se narodil v Kolíně a od své rané dospělosti žil ve Francii, v Paříži. Pierrot bude ztvárněn mimem a režisérem Vojtěchem Svobodou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků