Hlavní obsah
Ocenění pro rok 2016 Foto: PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců

Ocenění nejlepšího sedláka PRO-BIO Svazu putuje do Štítné nad Vláří

Rada PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců ocenila 21. května ve Velkých Albrechticích u příležitosti dne otevřených dveří na Ekofarmě Šťastná koza ekologickou farmu pro rok 2016.

Ocenění pro rok 2016 Foto: PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců
Ocenění nejlepšího sedláka PRO-BIO Svazu putuje do Štítné nad Vláří

Ekofarma Javorník je příkladem dobré praxe a důkazem, že ekologické zemědělství je řešením nejen pro malé rodinné farmy, ale také pro podniky o rozloze stovek hektarů a několika desítek zaměstnanců.

Farma ve Štítné nad Vláří se zabývá nejen klasickou zemědělskou prvovýrobou, ale věnuje se řadě doplňkových činností. Biomléko, které vyprodukuje, zpracovává ve vlastní malé mlékárně, která je mj. jediným výrobcem biohermelínu v ČR.  

Chov skotu masného plemene SIMENTAL na pastvinách malebné krajiny Bílých Karpat zaručuje místním lidem dostatek kvalitního masa. Farma uvažuje do budoucna o vybudování vlastní bourárny.  

Podnik je také významným producentem pšenice špaldy, a proto se zaměřuje i na výrobu špaldového pečiva, se kterým získal řadu ocenění.

Sady ke kulturní krajině patří, proto od roku 2004 farma obnovuje tradici pěstování ovoce. Nyní je pěstuje převážně rezistentní švestkové ovoce, které je zhodnoceno ve faremní pálenici. Z nezemědělské činnosti podnik provozuje pilu, čerpací stanici i obchod. Turisté mířící do Bílých Karpat se zde také mohou ubytovat.

„Ačkoliv se jedná rozlohou o velkou farmu, je vzorem pro ostatní hospodáře. Samozřejmě splňuje všechny podmínky ekologického zemědělství – včetně welfare zvířat, ale také se věnuje ochraně přírody a krajiny v ČHKO Bílé Karpaty,“ řekl Milan Drgáč, správce PRO-BIO regionálního centra Bílé Karpaty.

Ředitel společnosti JAVORNÍK CZ s.r.o. Josef Tománek si ocenění, které se farmě pod jeho vedením dostalo, váží. Zve všechny, kdo se chtějí podívat, jak ekozemědělský podnik vypadá, aby se přišli podívat na Den otevřených faremních vrat, který se uskuteční v sobotu 10. září.

V roce 2015 byla oceněna Ekofarma Šťastná koza Markéty Toběrné. Tato farmářka chová tři desítky koz a dvě dojnice na malém hospodářství ve velkých Albrechticích. Ekofarma Javorník představuje jiný typ hospodářství – velký podnik s vysoce diverzifikovanou činností. Obě oceněné farmy jsou zcela odlišné příklady ekologického zemědělství v České republice. 

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků