Hlavní obsah
Odhalený památník Foto: Václav Polák

Obnovený památník napoleonských válek odhalili přesně po sto letech

V sobotu 3. srpna byl u Kunratic na Frýdlantsku odhalen znovu obnovený památník na napoleonské šarvátky u Tongrundu (srpen 1813). Původní památník ke stému výročí z roku 1913 byl po roce 1945 poškozen a zapomenut.

Odhalený památník Foto: Václav Polák
Obnovený památník napoleonských válek odhalili přesně po sto letech

Jedná se o připomínku potyčky francouzských a polských oddílů s rakouskými oddíly při přesunech vojsk v rámci napoleonských válek před bitvou národů u  Lipska (říjen 1813).

O historických souvislostech promluvil Milan Svoboda, historik z pedagogické fakulty Technické univerzity v Liberci. „Žádný strategický význam šarvátka neměla, padly tu však nejméně tři desítky mužů, ale nesmírně trpělo i obyvatelstvo, civilisté. Scénáře všech válek se víceméně opakují v tragické pravidelnosti. Nezáleží na tom, jestli šlo o vojska husitů, Švédů, císařských nebo polských kozáků, či jiných armád. Vojáci přitáhnou, odvedou dobytek, odnesou zásoby shromážděné prací místních obyvatel, znásilní ženy, ztýrají či pobijí hospodáře, zničí úrodu, vybrakují nebo vypálí domy a odtáhnou. Takovýchto pomníků jsou v Čechách desítky, a čím víc se blížíme v dějinách k 21. století, tak těch pamětních míst a obelisků přibývá.“

„Sto let po bitvě (3.8.1913) tehdejší místní politická samospráva, členové spolků a představitelé církve odhalili památník obětem napoleonských válek na Frýdlantsku. Akce byla tehdy zakončena hodokvasem hudbou zábavou a nikdo netušil, že za necelý rok vypukne světová válka, která smete čtyři říše a přinese 10 miliónů obětí”

Deska z památníku zmizela společně s křížem v dubovém věnci po další světové válce v roce 1945. Tehdy se v pohraničí ničilo vše německé. Místo zarostlo dřevinami a o regionální historii se nikdo nezajímal.  Až teprve v poslední době se nová generace obyvatel pokouší znovu objevovat historii svého okolí. Objevena byla fotografie pomníku a pak i střepy.

Zásluhu na znovuobnovení památníku mají především starosta obce Kunratice Milan Götz a amatérský historik Pavel Kněbort. Obnovu desky a kříže provedl ateliér Tomáše Hejtmánka v Praze. Je známý tím, že zhotovil repliku sochy holčičky památníku v Lidicích.

Kolem pomníku bylo vybudováno odpočívadlo s lavičkami a informační tabulí pro turisty a cyklisty, kde se dovědí, co se zde stalo a čemu vzdává památník hold. Památník je umístěn po levé straně u silnice na výjezdu z Frýdlantu do Bogatyně.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků