Hlavní obsah
Pro štěstí z Kašperka - ilustrační PF Foto: archiv hradu Kašperka

Novoroční přání s označením PF jsou českou raritou, svět je prý nezná

Za vynálezce novoročních přání s označením Pour Féliciter - Pro štěstí, je označován hrabě Karel Chotek z Chotkova a Vojína, v letech 1826-1843 nejvyšší purkrabí království českého. Po tomto významném politikovi a mecenáši (1783-1843) jsou pojmenovány Chotkovy sady, první pražský veřejný park.

Pro štěstí z Kašperka - ilustrační PF Foto: archiv hradu Kašperka
Novoroční přání s označením PF jsou českou raritou, svět je prý nezná

Pro štěstí - když bylo času málo

Jako nejvyšší úředník byl nesmírně zaměstnán, a protože nestíhal přijímat početné návštěvy a gratulanty, zhostil se v roce 1827 povinností s přáními brilantně. Místo drahocenných minut při setkání začal posílat jen kartičky s obrázkem a textem Pour Féliciter. Prý ale nebyl první, ve Francii se něco podobného také objevilo, jenže prameny se nadaří dohledat a mimoto zvyk se nerozšířil.

PF se tam psalo na navštívenky, když se nepodařilo zastihnout dotyčné osobně. Proč francouzsky? Jazyk patřil ve vyšších vrstvách k samozřejmé výbavě, kromě úřední němčiny. S rozvojem posílání pohlednic se rozšířila i „péefka“, některá byla i ručně malovaná.

Sběratelsky oblíbená grafika 

Mezi sběrateli se stala oblíbeným námětem, používaly je i československé legie, kde PF bylo například v kombinaci s textem S Novym godom. Novoročenky vytvářela řada předních umělců a grafiků, staly se vyhledávaným artiklem. Nejedná se ale pouze o grafiky papírové, posílají se i keramické a z různých jiných materiálů, kůže, plastických hmot…

Česká péefka se jinde ve světě nepoužívají, i v elektronickém věku stále zdobí obrázky nápis PF. První doložené novoroční přání pochází z pražské mincovny a je datována 1606. Na minci je vyražen německý nápis ZVM NEVEN IAHR. K Novému roku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků