Hlavní obsah
Foto: Vladimír Skýpala

Nová výstava ve Zvonici Soláň představuje tři valašské fotografy

Zima v Beskydech svádí především k lyžování a výletům na běžkách, ale proč si ji nezpestřit i jinými zážitky? Udělejte si výlet třeba na horu Soláň nad Velkými Karlovicemi, kde se můžete při procházce po hřebeni pokochat krásnými výhledy a pak se zahřát ve zdejším informačním centru Zvonice Soláň.

Foto: Vladimír Skýpala
Nová výstava ve Zvonici Soláň představuje tři valašské fotografy

Zvonice Soláň je ale nejen informačním centrem pro turisty, ale také galerií či sálem pro koncerty, besedy a další komorní akce, které se tu konají pravidelně během celého roku.

Milovníky Valašska určitě potěší výstava Krajina a lidé, která ve Zvonici Soláň probíhá právě v těchto dnech. Představuje tvorbu tří valašských fotografů a jejich osobitý pohled na život v současném Valašsku.

Josef Vrážel z Karolinky patří mezi nejlepší současné valašské krajináře, v poslední době spolupracuje i s obcí Velké Karlovice a místními ski areály či hotely, takže jeho snímky zdobí řadu propagačních turistických materiálů. Jeho srdeční záležitostí jsou ale hlavně dokument a portréty, což dokládá i jeho výběr snímků pro výstavu ve Zvonici Soláň.

Další z autorů, Vladimír Skýpala z Krásna nad Bečvou, je absolventem Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě. Ve své tvorbě podle vlastních slov „vychází z přesvědčení, že fotografie je ‚velký švindl‘, a se zaťatou sveřepostí se pokouší vyfotografovat něco, co neexistuje. Někdy je to neexistující lehce zábavné, někdy ani není.“ Výstavu příjemně osvěžil svým subjektivním dokumentem.

Poslední z autorů, Jiří Jurečka z Křivého, rád fotí krajinu, jaká je, a také takovou, jaká není a neměla by být. Jak se na výstavě dočtete, „jeho tvorba se odvíjí od vymodlené teze, že valašská krajina je ještě jednodušší, než je. Skvělá schopnost odfiltrovat v krajině všechno důležité a zaměřit se na nepodstatné vytváří v jeho fotografiích skvělou syntézu mezi neviditelným a viditelným."

Výstavu Lidé a krajina můžete ve Zvonici Soláň zhlédnout až do 16. března.

V současné době ji doplňuje také zajímavá sbírka obrazů a výtvorů Petra Kolaře, 14letého talentovaného autisty.

A když už se budete toulat okolím, zastavte se také v Karlovském muzeu v centru Velkých Karlovic. Tam se zase můžete pokochat krásou historických pohlednic. Početná sbírka Josefa Adama představuje různá místa Velkých Karlovic na téměř třech stovkách pohlednic.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků