Hlavní obsah
Nová školka v Pištíně je otevřená dětem z celého okolí. Foto: MŠ Pištín

Nová školka v Pištíně je otevřená dětem z širokého okolí

První čtyři měsíce své činnosti má za sebou zbrusu nová Mateřská škola v Pištíně na Českobudějovicku. Moderní jednotřídní mateřinka za zhruba osm miliónů korun, sídlící v malebném venkovském prostředí, ovšem není určena pouze místním, ale své děti do ní mohou přihlásit rodiče z celého okolí.

Nová školka v Pištíně je otevřená dětem z celého okolí. Foto: MŠ Pištín
Nová školka v Pištíně je otevřená dětem z širokého okolí

„Pištín má strategickou polohu na hlavní trase mezi Českými Budějovicemi a Pískem. Naše školka tak může být ideálním místem pro děti lidí projíždějících denně kolem nás do zaměstnání. Stejně tak je otevřená dětem z okolních obcí. Navíc pokrýváme i část letních prázdnin. Mimo provoz budeme pouze v období od 17. července do 11. srpna, tedy pouze čtyři týdny,“ uvedla ředitelka Mateřské školy v Pištíně Kamila Lidralová.

Školka má celkovou kapacitu 28 dětí, obsazených je v současné době 18 míst. Další děti může přijmout podle potřeb rodičů. Standardní zápisy letos proběhnou ve dnech 2. až 16. května. Dočasně využít služeb pištínské mateřinky mohou po dohodě i rodiče dětí, jejichž školka má o prázdninách zavřeno.

„Naše škola funguje teprve od prosince, ale už nyní u nás běží kroužky anglického jazyka, jejichž kapacitu jsme pro velký zájem museli rozšiřovat. Od září pak plánujeme výtvarný a taneční kroužek. Spolupracujeme s místními spolky, které pro nás připravují vzdělávací besedy. V rámci spolupráce s obecní knihovnou pak má každé dítě svůj průkaz čtenáře a v rámci pravidelných návštěv knihovny si mohou vypůjčit jednu publikaci. Vedeme tak děti k čtenářské pregramotnosti, vztahu ke knize a také k zodpovědnosti,“ poznamenala ředitelka.

Díky svým aktivitám i poloze „na dosah“ od krajského města Pištín nestárne. Za posledních deset let se počet jeho stálých obyvatel zvýšil o stovku a hlavním cílem obce zůstává i nadále další rozvoj. Investice do budování a modernizace obecní infrastruktury dosáhly v posledních letech několika desítek miliónů korun.

„Loni jsme dokončili kanalizaci za přibližně 30 miliónů korun a také zbrusu novou mateřskou školu za přibližně osm miliónů korun. Na dalších deset miliónů vyšla výstavba předloni vybudovaného multifunkčního sportovně rekreačního areálu, nyní doplněného také o kompletní kulturní zázemí, moderní jeviště vybavené veškerou technikou a dalším potřebným zařízením,“ konstatoval starosta Pištína Jaroslav Havel.

Obec proto nešetřila ani na své mateřince. „Moderní vybavení umožňuje učitelkám aktivně pracovat s dětmi na jejich pozitivním vývoji ve všech oblastech a to především hravou a laskavou formou. Děti u nás prožívají období před vstupem do školy v téměř rodinném a hlavně přátelském prostředí,“ dodal starosta.

Pištín leží v polovině cesty při silnici z Českých Budějovic do Vodňan, Protivína a Písku a patří mezi devět historických vesnic oblasti takzvaných Zbudovských Blat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků