Hlavní obsah
Výsadkáři pokládají kytici k pomníku Clay-Eva Foto: Rudolf Karlík

Noční pochod po stopách paraskupiny Clay-Eva

V pátek 13. dubna to bude už po patnácté, kdy se v podvečer sejdou u pomníku skupiny Clay-Eva v Hostišové nejen účastníci pochodu, ale také pamětníci, vojenští veteráni i zájemci o události 2. světové války.

Výsadkáři pokládají kytici k pomníku Clay-Eva Foto: Rudolf Karlík
Noční pochod po stopách paraskupiny Clay-Eva

Jedná se o vzpomínkový noční pochod ve stopách tří členů paraskupiny Clay-Eva, kteří byli vysazeni v noci 13. dubna 1944 na okraji obce Hostišová u Zlína. Poté se během tří dnů a nocí dostali do Bystřice pod Hostýnem, kde měli kontaktní adresy na možné spolupracovníky.

Jeden z hlavních organizátorů Ondřej Machálek k tomu uvedl: „Nočním vzpomínkovým pochodem se organizátoři snaží připomínat jeden z nejúspěšnějších výsadkových desantů, které byly na území Protektorátu Čechy a Morava na konci 2. světové války vysazeny. Skupina Clay-Eva ve složení - velitel Antonín Bartoš, radiotelegrafista Čestmír Šikola a šifrant Jiří Štokman - dokázala postupně do příprav k ozbrojenému povstání zapojit téměř celou jihovýchodní Moravu. Během září 1944 bylo připraveno jedenáct ploch pro přijetí výsadku zbraní. Ozbrojené povstání se sice nakonec neuskutečnilo, ale i tak se jim podařilo vytvořit velkou a pevnou síť, kterou díky opatrnosti jejich členů nedokázaly nacistické represivní orgány úplně zničit, i když se o to snažily infiltrací kolaborantů. Hlavní přínos skupiny Clay-Eva byl především ve zpravodajské činnosti. Čestmír Šikola, radista skupiny, do konce války přijal asi 250 a vyslal přes 800 radiogramů.”

Čestnou stráž u pomníku budou opět držet členové Klubu vojenské historie Hraničářský pluk 19 v dobových uniformách, dvěma písněmi program doplní místní kapela Hostband. Po několik ročníků byl příjemným zpestřením ceremoniálu seskok několika výsadkářů průzkumného praporu z Prostějova, bohužel letos nebyl k seskoku vydán souhlas.

Loňský pochod z Hostišové do Bystřice pod Hostýnem v celkové délce 36 km absolvovalo 152 účastníků, zatím rekordní účast bylo 222 pochodujících krajem Hostýnských vrchů. Letošní pochod opět zaštítil hejtman zlínského kraje Jiří Čunek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků